Správná péče o obuv nubuck doma

Obuv Nubuck je obzvláště oblíbená u mužské a ženské populace. Mohou být nošeny jak v každodenním životě, tak i na zvláštní slavnostní příležitosti. To je patrné zejména v podzimním a zimním období. Nicméně, tento typ boty je snadno pokryta skvrnami a škrábanci.

Jak se o tyto jemné boty starat? A je možné se o nubuckové boty postarat doma?

Obecné informace o obuvi nubuk

Nubuk je takový materiál, který je vyroben z vnější vrstvy kravské kůže, což ho činí trvanlivějším, ale velmi citlivým na prach, písek a skvrny. Pravidelná údržba je jediný způsob, jak udržet boty čisté.

Není velký rozdíl mezi semišem a nubukem. Semišová kůže je vyrobena broušením vnitřní vrstvy kůže, a získat nubuk leštění vnější vrstvu. A přesto tento materiál absorbuje vodu, a to není nejlepší vlastnost pro demi-sezónu boty. K nápravě tohoto nedostatku je kůže vystavena výkrmu. Poté bude mít řadu novýchvlastnosti: vysoká propustnost vzduchu, stav nubukového klusu je udržován, povrch boty je pevnější.

Kromě obvyklého nubuku najdete boty a boty z naolejovaného nubuku. Tento materiál je odlišný v tom, že před šicí obuv je impregnován speciální olejovou směsí. Tak mohou být boty obuvi, i když silně prší venku. Vzhled materiálu je jiný, vypadá mírně mokrý. Existuje také významný rozdíl v hustotě a hmotnosti. Má mnohem delší životnost a v každodenní péči vyžaduje méně pozornosti.

Vlastnosti péče

Je velmi důležité dobře chránit a starat se o nové boty včas. Když přijde na nubuk, musíte dát více úsilí než obvykle:

 • Vysoce kvalitní ochranný prostředek musí před použitím namočit boty. Proto mohou být vlastnosti odpuzování vody a nečistot několikrát zvýšeny. Kromě toho může takováto impregnace zabránit barvení solí a zlepšit tepelnou izolaci;
 • Proces čištění zahrnuje použití vhodných složek. Je třeba koupit měkké kartáče. Mohou vyčistit všechna těžko přístupná místa, včetně švů, od nečistot;
 • houba a 10% amoniak pomůže obnovit obuv z nubuku do dokonalého stavu. K tomu se ředí v poměru 1: 3;
 • je-li problém způsoben provozemhromadu, pak byste měli držet boty na trajektu;
 • Nečistěte boty, když jsou mokré.

Letní péče o takovou obuv je poměrně jednoduchá - stačí ji denně vyčistit od prachu. Péče o obuv nubuck v zimě je jiná, protože zahrnuje použití složitých nástrojů. Budou schopni nejen vyčistit povrch bot, ale také je obnovit. Taková opatření také zvýší ochranu kůže nubuk.

Jak pečovat ihned po nákupu?

Pokud chcete po pořízení obuvi nosit boty co nejdéle, musíte vědět, jak se správně starat o obuv nubuk. Provádění důkladného čištění povrchu by mělo být prováděno minimálně jednou týdně.

Každodenní péče

Péče o obuv nubuck bude vyžadovatzvláštní položky . Začněte otřením bot speciální nubukovou houbou. Prvním krokem je zajistit, aby houba nebyla příliš hrubá, aby nedošlo k poškrábání povrchu boty.

Pro informaci!Pokud je houba příliš tvrdá, musíte ji zakrýt měkkým hadříkem.

Zpočátku se houba jemně přenáší po botě, ale později se zvyšuje tlak na kůži. To pomůže odstranit co nejvíce nečistot.

Dalším krokem je smíchání několika kapek čistého octa s vodou. Nepoužívejte hnědý ocet, protože by mohlo dojít k odbarvení materiálu pro botu. Měli byste si vzít kus látky a navlhčit ji v roztoku octa, pak jemně nasaďtekožní náplasti.Jemně otřete celý povrch boty hadříkem.

Dále musíte použít plastový štětinový kartáč na odstranění nečistot.Dalším krokem je sušení povrchu boty před tím, než se skvrny odbarví.Vysoušení bot je důležité pro napadení zbývajících skvrn po dobu 6 hodin nebo jinak zůstanou navždy na botách.

Čištění znečištění

Pokud jsou na botě po všech operacích stále skvrny, poslední možností je pemza.Opatrně otřete jednu stranu kamene nad natřenou část boty, abyste vyčistili olej a skvrny.

Aby se zabránilo přetrvávajícím skvrnám, protřepejte kombinovanou pěnu a naneste ji na boty pomocí kartáče

Pro informaci! Nubukové boty není třeba umývat v pračce.

Čištění mokrého nubuku

Vložky absorbují velké množství vlhkosti a po každé dlouhé jízdě musí být odstraněny z bot.V této poloze jsou co nejrychleji suché.V ideálním případě by měla mokrá kožená bota sušit 24 hodin.A teprve pak může být znovu použit.

Odborný posudek
Helene Goldman
Mužský stylista
Znalecký posudek.Pokud je počasí deštivé, nikdy byste neměli nubukové boty nosit.

Sušení mokrých bot by mělo být mimo radiátory a ohřívače, protože to způsobíkůže se deformuje, suší a ztrácí svou charakteristickou měkkost, kterou nebude možné obnovit.Před zaschnutím mokré boty musí být naplněn papírem.Tím bude produkt chráněn před deformací a vznikem záhybů a záhybů.

Čisticí prostředky Nubuck

Pravidelná a pozorná péče umožní udržet vaši obuv čistou a prodloužit její životnost.Každý materiál má samozřejmě své speciální produkty péče.Obecným pravidlem je však ochrana, čištění, obnova povrchu a odpočinek.

K řádné péči o povrch nubuk doma je třeba použít nástroje, které obsahují vosk.Při hlubokém čištění obuvi je nutné položit základní krytí ve formě kapalné impregnace.Pokud jde o boty s vodotěsnou technologií Gore-Tex, pak se pro tento typ povrchu použije impregnace.

Pro informaci! Pro nubukové boty nejsou výrobky se zvýšeným obsahem tuku v kompozici absolutně nevhodné.Výrazně snižuje prodyšnost pokožky.

Pokud jde o boty bez Gore-Tex, mohou být ošetřeny jakoukoli impregnací pro kůži, ale je lepší zvolit si produkt kreosotu (pryskyřice).

Výrobci nabízejí velké množství nástrojů, které mohou pomoci chránit obuv s nubukem:

 • guma vysuší vaše boty a zachrání vás před trvalými skvrnami;
 • Kombinovaná pěna je určena proproplachování vody a mořských skvrn;
 • nátěry, vytvářející ochranný plášť ke zlepšení barvy a ochrany bot před deštěm;
 • Kondicionér na boty nebo deodorant;
 • guma.Použijte k vysušení.
]

Je třeba mít na paměti, že před použitím obuvi nubuk musí být zpracovány:

  )
 • Nikwax Nubuck & Suede Proof Non-silikonový hydroizolační sprej.Postříkáním na povrch bot nebo bot můžete dosáhnout plné odolnosti vůči vodě;
 • Woly Universal Cleaner by se měl používat pro olejové a mastné skvrny.Kartáč by měl být ponořen do univerzálního čističe a aplikován přímo na skvrnu, opatrně jej otřete štětcem, dokud nebude odstraněn.Nechte uschnout a osušte suchým hadříkem.Chcete-li čistit boty, měli byste čisticí prostředek promíchat s vodou (1: 1) a aplikovat na obuv.Není nutné umývat a otírat boty příliš tvrdě;
 • Aby se značně snížilo riziko vzniku skvrn z tekutin, je třeba ošetřit stříkací obuv Woly Protector.Nejdříve jej protřepejte, pak jej vezměte vertikálně a zvedněte 20-30 cm nad botu.Sprej tak, aby kompozice padala na boty jako mlha.Poté by měly být boty ponechány po dobu 1-2 hodin, aby zaschly, a pak naneste druhou vrstvu.Nechte je uschnout přes noc;
 • Velours Cleaner je určen pro čištění bot před nečistotami.Mělo by mít kartáč na semiš, pak třepat a sprej na malou plochu kůže.DobřeOčistěte ošetřenou oblast a poté ji otřete čistým hadříkem. Když je nástroj zcela suchý, měli byste znovu zvednout nubukové rouno speciálním štětcem, aby jim dodali originální vzhled;
 • se starými skvrnami Hussard Detacheur Curis Textil Avel.

Co s nubukem nemůžete udělat

Výrobky Nubuck jsou poměrně rozmarné:

 • obuv by neměla být při skladování uložena v plastovém sáčku, protože pokožka musí neustále dýchat;
 • není nutné zahájit čištění obuvi, když je mokrá, protože takové působení by naopak pracovalo na hrubém povrchu;
 • není nutné aplikovat krém nebo pěnu přímo na všechny boty jednou. Ochranné prostředky v malém množství se aplikují na čistý hadřík nebo houbu a pak se jemně vtírají do kůže;
 • Používání běžného pracího prostředku nebo mýdla je zakázáno. To povede ke vzniku skvrn, které je velmi obtížné odstranit.

Jak rozlišit skutečný nubuk při nákupu?

Aby bylo možné rozlišit přírodní od umělého nubuku, můžete použít následující možnosti:

 • v případě, že bota nemá žádnou nálepku nebo obchodní značku, pokud jde o přirozenost materiálu, pak by nejsprávnějším způsobem bylo použití vody. Na povrchu boty dost, aby se pár kapek. Přírodní nubuk má dobrou pórovitost, takže voda je okamžitě vstřebávána, což se nestane s umělým trávníkem;
Pro informaci! Podobný experiment ukáže správné výsledky pouze v případě, že přírodní nubuk není potažen speciálními odpuzovači vody.
 • Další možností je vystavení teplu.Skutečná kůže se zahřeje i na dotek ruky a umělý materiál zůstane chladný.

Závěr

Udržet obuv nubuk v čistém a suchém místě je to nejlepší, co může člověk udělat pro své boty.Kupte několik párů vložek, které lze postupně měnit.Pokud člověk trpí zpocenýma nohama, měly by být použity kvalitní ponožky.Dodatečná ochrana obuvi bude sloužit jako deodoranty, které nejenže odstraní vůni a osvěží boty, ale také zamezí růstu plísňových bakterií.