Správná péče o koženou obuv: přírodní, umělá, ekologická kůže

Kožené boty jsou v největší poptávce z nějakého důvodu, celá věc je, že jsou univerzální, praktické, pohodlné a navenek atraktivní boty. Odborníci poznamenávají, že vysoce kvalitní obuv vydrží mnohem déle než obuv vyrobená z jiných materiálů. Pro prodloužení životnosti je však důležitá správná a stálá péče o koženou obuv.

Péče o boty spočívá v čištění, sušení a kosmetickém zpracování obuvi. Při výběru prostředků a péče je třeba věnovat zvláštní pozornost barvě a struktuře materiálu, ročnímu období a modelu obuvi. Kůže může být přírodní nebo umělá, zvažují se i boty z ekokože. Pokud máte v arzenálu všechny potřebné nástroje a nástroje pro péči o kožené boty, můžete si jej udržet nové a rozšířit službu.

Správná péče o nové kožené boty

Především musíte pochopit, jak se starat o nové kožené botykolik lidí mu nepřikládá význam díky novosti a vizuální přitažlivosti modelu.Ve skutečnosti pouze včasné manipulace pomohou vyhnout se rychlému opotřebení obuvi a ztrátě její novosti.Jakmile si člověk koupil pár kožených bot, musí ho dostat z krabice, nechat pár dní narovnat kůži a přijmout přirozený tvar.

Dále jsou boty ošetřeny jakoukoliv kosmetikou s vodoodpudivým účinkem, může to být aerosol nebo smetana.Lepidlo nanášejte lépe v několika vrstvách, což umožňuje důkladnou absorpci každé vrstvy.Namísto těchto produktů lze namísto vosku namísto vosku použít přírodní kůži, pro obuv z lakované kůže jsou vhodné výrobky jako vazelína nebo ricinový olej.Takovéto improvizované prostředky chrání materiál před pronikáním vlhkosti.

Péče během provozu: čištění a sušení

Je nutné se starat o obuv doma dvakrát - před odchodem ven a po návratu domů.Pokud se nečistoty dostanou na boty v demi sezóně nebo v zimě, měli byste je opláchnout měkkým hadříkem namočeným v teplé vodě.Takové materiály jako hrubý kaliko nebo flanel jsou vynikající, můžete také použít měkkou stranu houby.Podle tohoto principu a očistěte horní část boty a její podrážku.

Dalším krokem je sušení bot, protože kůže musí být chráněna před vlhkostí v čase.Po umytí obuvi je otřete do sucha měkkým hadříkem a nechte uschnout v přirozených podmínkách.Pro tyto účely je nemožné použít ohřívače a umělá zařízení, jako je napřelektrické sušičky, protože to bude porušovat integritu kůže a její vnější přitažlivost.

Tip!Při sušení obuvi můžete použít novinku pomocí rozpěr nebo pomačkaných válečků, které je vycpou z vnitřku boty. To pomůže obuvi nebo obuvi udržet normální tvar bez záhybů a promáčknutí.

Kožené výrobky pro péči o obuv

\ t

Bezprostředně po skončení fáze sušení vyžaduje náležitá péče o koženou obuv použitíchemických ochranných prostředků . Typicky tyto boty musí používat ochranné prostředky, krémy a spreje, stejně jako leštění. Odborníci doporučují použití obuvi na boty na leštění obuvi, to znamená, že mohou být přítomny následující komponenty:

 • parafínový vosk;
 • vosk;
 • barviva;
 • rozpouštědla;
 • ceresin.

Tyto nápravné prostředky zaručují pokožce zachování její plasticity a pružnosti, zlepšení jejích vnějších vlastností a zvýšení její vodoodpudivosti. Kromě toho je třeba vyzvednout speciální kartáč pro použití těchto nástrojů, může to být přírodní štětina štětce. Krém se aplikuje 1-2 hodiny až do úplného vstřebání, po kterém můžete odstranit přebytečné prostředky, boty vyleštit stejným kartáčkem.

Péče o koženou obuv v zimě

Zima je zvláštním obdobím pro boty z kůže, protože zahrnuje kolísání teploty, srážky, vlhkost a kašovitost. Mělo by dojít k péči o tyto botyobvyklým způsobem, ale musíte odděleně ošetřit pokožku z bílých solných skvrn.Takové nečistoty mohou být odstraněny měkkým vlhkým hadříkem navlhčeným například opalovacím krémem nebo mlékem.

Souběžně s tím je třeba si uvědomit, že v zimní obuvi je více vystavena znečištění a vlhkosti, musí být pravidelně ošetřována desinfekčními prostředky.Taková péče o zimní koženou obuv umožní včasné zničení patogenní flóry, zabrání nepříjemnému zápachu uvnitř a v srsti.Navzdory zvýšené vlhkosti a chladu je stále zakázáno sušit boty v blízkosti topných těles.

Znalecký posudek
Helene Goldman
Mužský stylista
Péče o koženou obuv tedy spočívá v jejich čištění po každém „vzhledu“, mytí a sušení přirozeným způsobem, s použitím ochranné kosmetiky pro zvýšení odpudivosti vody a zvýšení čistoty obuvi.

Vlastnosti péče o různé druhy kůže

V současné době vyrábějí výrobci ve velkém množství obuv nejen z pravé kůže, ale také z jejích umělých rozpočtových analogů.Může to být kůže, ekologická kůže, matná a lakovaná kůže.Také samostatně zvažován způsob péče o boty z lehké kůže.

Ecoskin

Ecoskin je umělý analog z bavlněné kůže, hypoalergenního, měkkého, elastického materiálu s dobrými ventilačními vlastnostmi.Vlastně péčepro boty z ekokožiny se předpokládá ve stejném pořadí, ale s určitými rozdíly. Odborníci uznávají, že ekologická kůže vypadá mnohem atraktivněji a pevněji než koženka.

Péče zahrnuje tyto činnosti:

 • odstranění nečistot měkkým hadříkem navlhčeným v teplé vodě;
 • přirozené sušení;
 • impregnace materiálu ochranným vodoodpudivým krémem, sprejem nebo aerosolem;
 • odstraňování komplexních skvrn se speciálními kosmetickými čističi na kožené zboží.

Ecoskin více vytrvale vnímá jakékoli vnější vlivy a špatné počasí, to však neznamená, že péči lze provádět méně často a méně odpovědně. S náležitou péčí o boty bude vizuálně obtížné rozlišit od bot z pravé kůže.

Náhrada kůže

Koženka - jedná se o umělou kůži, která je externě podobná své původní, ale pouze vzhledové. Jak praxe ukazuje, tento materiál není pružný, to znamená, že se neroztahuje dobře, neumožňuje pokožce nohou „dýchat“ a také vykazuje slabost vůči změnám teploty. V souladu s tím, bez ohledu na péči o umělou kůži, boty stále slouží mnohem méně než model přírodního materiálu.

Péče o koženkové boty znamená několik bodů:

 • odstranění kontaminace měkkým hadříkem navlhčeným v teplé vodě;
 • odstranění vlhkosti suchým hadříkem a sušení za přirozených podmínek;
 • Zpracování vrchní části boty výrobky na bázi silikonů, aby kůže získala lesk.

Odborníci poznamenávají, že koženkové obuvi netolerují výrobky obsahující alkoholy, tuky a acetonovou složku. Při kontaktu s těmito látkami se může objevit chemická reakce, v důsledku čehož se mohou objevit skvrny a skvrny na povrchu boty.

Patentovaná kůže

Samostatně se musíte seznámit s pravidlypéče o boty z lakované kůže . Jedná se o modely kožené obuvi, ale s tenkou povrchovou vrstvou nátěru, díky které se lesk a zrcadlový odraz materiálu objevují. Tato vrchní vrstva je velmi citlivá na různé vlivy a mechanické kontakty, proto by měla být šetrná.

Péče o lakovanou kůži tedy vyžaduje následující činnosti:

 • očištění od prachu a nečistot by mělo být vatovým tamponem nebo měkkým hadříkem namočeným v mléce;
 • lešticí obuv s glycerinem, vazelínou nebo ricinovým olejem;
 • použití sprejů a krémů na bázi vody;
 • mazání povrchu boty vaječným bílem, aby se zachoval lesklý lesk boty.

Lakované boty vypadají slavnostně a slavnostně pouze tehdy, jsou-li vystaveny stálé odborné péči s použitím specializované kosmetiky.

Matte

Matná kožená obuv je ta, která nemá zrcadlový lesk a vlákna, vypadá přísně, výstižně a elegantně. Pro udržení estetiky a trvanlivosti je však nezbytná náležitá péče. Je založen na třech pilířích - čištění, krmení a ochrana bot před hladkou.kůže. Více podrobností o každém kroku níže:

 1. Čištění- v případě silného znečištění můžete použít speciální čisticí prostředky pro čištění nebo jednoduchý mýdlový roztok. Na konci boty otřete suchým hadříkem.
 2. Make-up- obuv by měla být pravidelně mazána výživným krémem nejméně 2-3 krát v jedné sezóně. Krém by měl být aplikován na textilní ubrousek nebo malý kartáč, otírat se kruhovým pohybem, ponechat boty suché.
 3. Ochrana- každé 3-5 špiček bot by mělo být aplikováno speciálními prostředky k ochraně před nečistotami a vlhkostí. Může to být vosk, vodoodpudivé spreje, vosk na bázi včelího vosku. Nástroj je aplikován v malých pohybech s malým kouskem látky v kruhových pohybech, vyleštěný velkým kartáčem nebo špičkou kozy.

Světlo

Zvláštní péče a dodržování pravidel vyžadujepéči o boty z bílé kůže . Odborníci vám v první řadě doporučují udržovat a ošetřovat bílé kožené boty odděleně od barevných párů. Péče je následující:

 • péče o hnědé kožené boty (nebo jiné barvy) a bílé boty by měla být prováděna v různých časech, se samostatnými nástroji a zařízeními;
 • prach a nečistoty odstraňte suchým hadříkem po umytí hadříkem a mýdlovou vodou;
 • zbytkový mýdlový roztok se odstraní vlhkou houbou;
 • obuv by měla být setřena suchým hadříkem;
 • na kartáč nebo hadřík se nanese čirý nebo bílý polštář na boty a poté se protřepovrchy bot;
 • boty mohou být leštěny sametovou látkou.

Bílé boty jsou obzvláště citlivé na jakýkoli druh nečistot a mechanických poranění, takže když se staráte, je důležité být opatrní a delikátní, neohrožovat se silným třením nebo použitím tvrdých textilií.

Jak odstranit škrábance z kožené obuvi

Dokonce i nejodolnější a vysoce kvalitní boty z pravé kůže mohou být brzy deformovány škrábanci. Zvláště náchylné k těmto vadám lakované boty. Odborníci jsou připraveni se podělit o tipy, jak tuto chybu odstranit, a to:

 • aplikovat běžný lak na nehty na poškození nebo jakýkoli produkt na bázi koloxylinu;
 • aplikovat profesionální lepidlo na kožené zboží, pak stisknout prsty v látkových rukavicích;
 • v bezbarvém voskovém vosku roztaveném ve vodní lázni, přidejte olejovou barvu do barvy bot ve velikosti několika kapek, což způsobí, že tenká vrstva bude na místě poranění až do úplného vyschnutí;
 • použijte značkovač alkoholu na malých škrábancích;
 • navlhčete vatku olivovým olejem a poté ji otřete kruhovým pohybem;
 • Na místo poranění se aplikuje olivový olej, nahoře se umístí vlhký hadřík a na krátkou vzdálenost se ošetří železem s funkcí „pára“.
Pro informaci!V současné době je nový nástroj aktivně využíván k odstranění vad na kůži obuvi - tekutá pokožka, stačí si vybrat složení a barvu obuvi, rovnoměrně aplikovatpřed zaschnutím naneste tenkou vrstvu a poté ohraničte.

Jak správně skladovat koženou obuv

Než odešlete boty na skladování, musíte je důkladně umýt a osušit a aplikovat výživný krém.Boty zanechané přes noc, aby plně absorbovaly krém, pak je jeho vnitřek naplněn novinami, které udržují jeho tvar.Poté se umístí do lepenkové krabice pro další skladování, ale vždy s malými otvory pro cirkulaci vzduchu.

Skladování se provádí v místnosti s optimální pokojovou teplotou, mimo dosah umělých zdrojů tepla a přímého slunečního světla.Pokud je po dlouhém skladování bot suchá, můžete ji namazat jakýmkoliv rostlinným olejem, například ricinovým olejem.Ujistěte se, že po zaschnutí modelu, že olej je absorbován a nezanechává přebytek na vrcholu.

Lidové prostředky pro péči o koženou obuv

Lidové léky mohou být skvělou alternativou kosmetiky pro péči o obuv.Například:

 • vosk (vazelína, glycerin nebo castorca) vyživuje pokožku a chrání ji před pronikáním vlhkosti;
 • opalovací krém nebo tělové mléko pomůže odstranit skvrny na kůži;
 • Sádlo může být použito na nové kožené obuvi k prodloužení jeho životnosti;
 • lněný olej bude dobře odpuzovat vodu;
 • rostlinný olej, zejména castorca, změkčuje vysušenou pokožku obuvi, vrací jí pružnost a pružnost;
 • sodaroztok odstraní mastné skvrny na botách, roztok octa způsobí šmouhy soli;
 • Vaječný bílek bude vynikající nástroj pro leštění kůže.

Lidová léčiva jsou vynikající alternativou kosmetiky, která není vždy podle potřeby.Odborníci však radí více se uchýlit k pomoci speciálních profesionálních prostředků pro péči o kožené boty různých druhů.

Závěr

Péče o koženou obuv by měla být prováděna ihned po jejím nákupu.Specialisté samostatně zvažují všechny jemnosti a stupně, jak se starat o nové boty, boty v zimě, stejně jako modely z koženky, kůže, hladké nebo lakované kůže, lehké kožené boty.Podle pokynů můžete rozšířit vizuální přitažlivost a novost boty a její životnost.