Ruské národní pánské klobouky: co nosili naši předkové

Historie ruského lidu je tak vzrušující a bohatá, že jen málo moderních lidí se může chlubit svými absolutními znalostmi. Ale mnoho lidí je obeznámeno s národním ruským krojem, protože je obvyklé pozorovat tradice v jakýchkoli oslavách uvnitř země nebo v mezinárodním měřítku, na sobě tradiční ruské kostýmy pro muže, včetně ruských národních pánských klobouků.

Vývoj civilizace, dovoz módních trendů a stylů oděvů, klobouků se postupně měnil. Moderní historici mají v Rusku více než tucet čelen mužů všech dob, ale nedává smysl dávat si pozor na kostýmy kněží nebo přileb válečníků. Je mnohem zajímavější uvažovat pokrývky hlavy šlechty a obyčejných lidí.

Ruský lidový kroj

Pokud vezmeme v úvahu muže jednoduché třídy, v tomto případě bude národní kroj odlišen stručností a jednoduchostí. Rolnické oděvy byly pak šity z přírodních materiálů, zdobeny vegetativními vzory. Jednalo se o košili z jejich lehké bavlněné tkaniny s volným střihem, objemnými kalhotami a opaskem. Na hlavě obyčejných lidí nosili klobouky ve formě pohanky, která ve formě a struktuře skutečně připomínala tvar pohankového dortu a bot.servírované boty pro každý den nebo kožené boty pro prázdninové akce.

Košile s výšivkou z hedvábí nebo lnu byla považována za nejdůležitější prvky pánského národního kroje a na přední a zadní část byla připevněna podšívka (podložka).Košile měla nutně široké rukávy, které se postupně zužovaly do oblasti rukou.Límec na košili mohl být kulatý nebo čtvercový s knoflíky nebo kravaty, někdy to vůbec nebylo.

Vrchní oděv byl kaftan jasných barev a několika stylů - brnění, zipun a ohaben.Ale nejdřív si na košili nasadili svitek, sako nebo sermyagu.Kdyby byla určena důležitá oslava nebo oslava, muž by nosil slavnostní plášť s košem nebo jednodílným vlněným oblečením.V chladném období měli na sobě kabáty z ovčí nebo zajícní kožešiny a šlechta si mohla dovolit sobolí, lišku, lišku stříbřitou nebo srst kuna.

Pro informaci! Ruský národní kroj předpokládal kožešinové kabáty z přírodních kožešin uvnitř, aby se udržel v teple.A nahoře na kožichu zastrčil hustou drahou látku, samet nebo brokát.Na límci zůstala jen srst, zdůrazňující její společenské postavení.

Čelenka tradičních mužů v různých časech s fotografiemi

Během 14. století v Rusku měla ruská čelenka mužů všech zástupců silnějšího pohlaví stejný styl a vzhled.Jednalo se o klobouky z kožešiny, plsti, copánky, které se ve formě podobaly čepici.Vznešení muži měli poyarkovye klobouky z drahé ovčí kůže.InZimní sezónu nosili klobouky malachai, to znamená s klapkami na uši, které pevně zakrývaly hlavy z drsných ruských zim.

Ve 14. století se poprvé objevila lebka mezi Rusy, k ní byla přišita šňůra sobolí, po které se objevila nová tradiční ruská čelenka pro muže.

Pak se v 15. století objevily malé klobouky, které pokrývaly pouze horní část hlavy - matrace.Móda zároveň pokračovala ve stříhání vlasů pod hrncem, který harmonicky vypadal v tandemu s takovým kloboukem.Na ulici si muži nasadili matraci a nahoře čepici nebo malakhai.

Současně a blíže k 16. století, v tandemu s matrací, zůstala populární čepice, čepice ve tvaru kužele a široká klopa kšiltu.Na manžety byly upevněny knoflíky, které se nazývaly zapony.Materiály vyrábějící čepice - samet, poyarka, plsť.

V období 17. století se stal populárním ruský lidový klobouk Nayruz, který byl typem čepice známé ruskému lidu.Ale byl to klobouk s úhlednými a malými manžetami zdobenými střapci a knoflíky.

Později ve stejném století se objevily čepice Murmolk, které měly rovnou a prodlouženou korunu, připomínající komolý kužel.Klobouk s kožešinou, který se podobal čepeli, byl připevněn k víčku a na několika knoflících byla připevněna klopa.Tyto šatní skříně byly vyrobeny ze sametu, hedvábí, brokátu.

Po určité době začali muži nosit nejen matraci, čepici, ale také klobouk klobouku.Tento produkt byl pojmenován, protože byl vyroben ze sable krku.

Příchod k moci Petra I., který "otevřel okno Evropě", se stal konečnou fází vývoje národních pánských klobouků v Rusku.Pod jeho rozkazy začala nosit paruky a klobouky dovážené z vyspělých evropských zemí.

Příležitostné pánské klobouky

Pokud neberete v úvahu výše uvedené možnosti pro klobouky, které preferují uznávaní jednotlivci, lze odkazovat na každodenní klobouky rolníků.tyto modely čepic:

 • barlove - čepice z sudů kulatého tvaru s nízkou čelenkou bez uší;
 • Bril - slaměný klobouk s poli a plochou nízkou korunou pro ochranu před sluncem;
 • burk - starý mužský klobouk z liščí srsti, s úhlednou kapelou a bez uší, pevně přiléhající k hlavě;
 • Yarmulkah - víčko z ovčí vlny, jehož koruna má tvar komolého kužele;
 • pohanka - tato čelenka byla uvedena dříve;
 • Zyryanka - plátěná čelenka se čtyřúhelníkovým dnem;
 • čepice nebo čepice - ruský klobouk vyrobený z jednoduchých materiálů s hledí;
 • Kragan - čelenka z domácího plátna;
 • Kubashka - hlavička objímající hlavu z šedé ovčí kůže s kulatou korunkou;
 • malakhai - klobouk se čtyřúhelníkovým koncem a čtyřmi klopami látky, ververtem, kožešinou nebo ovčí kůží;
 • Klobouk Stolbunet je obdobou čepice gorlatny, ale zužuje se směrem vzhůru a doplňuje srst v šíji.

Čepice aostatní čelenky vojenských mužů, kozáci se neberou v úvahu, protože jsou považovány za úzké národní oblečení.Všechny výše uvedené názvy jsou považovány za historii vývoje ruských pánských klobouků, i když ne všechny jsou dnes uznávány jako předměty národního kroje.

Foto kompilace


Závěr

]

Je nemožné to konkrétně nazvat čelenkou ruského lidového kroje, protože postupem času, jak přišli různí vládci, stejně jako změny v módě, se změnila i pokrývka hlavy.Lze však určitě říci, že matrace, čepice, malakhai a murmolka jsou stále přítomny v souboru národního ruského kostýmu.