Plyushkinův syndrom: co to je a jak se s patologií vypořádat?

Mnoho lidí má touhu po různých objektech, které nesou zvláštní paměť a vzpomínky.Mohou to být suvenýry, dárky, karty, hračky od dětství a věci od nejbližších.Ale co když touha po hromadění zbytečných věcí se změnila v celé mánie?Pokud zvyk přešel za hranice rozumných, psychologové mluví o Plyushkinově syndromu.Plyushkinův syndrom je stav patologického charakteru a nekontrolovaného lidského chování.

Pokud léčíte problém z lékařského hlediska, je těžké nazvat Plushkinův syndrom nemocí a dysfunkční poruchou těla.Psychoterapeuti a psychologové však trvají na tom, že se jedná o vážný problém, který vyžaduje opravu a odbornou pomoc.Jinak povede patologicky abnormální chování k kompulzivní poruše, která negativně ovlivní kvalitu života.

Co jePlyushkinův syndrom?

Jak ukazuje praxe, sklon k hromadění různých hmotných věcí a předmětů začíná běžnou racionalitou a ekonomikou.člověkem.To znamená, že člověk začne sbírat všechny položky, které mají alespoň nějaký význam nebo sémantickou zprávu.Dále, sklon postupuje a začíná ukládat zcela zbytečné odpadky a člověk ztrácí kontrolu nad svou závislostí.Je důležité rozpoznat problém, pochopit jeho příčiny a také požádat o pomoc odborníka.

Původy

Plyushkinův syndrom z nějakého důvodu obdržel takový specifický název, aby pochopil jeho povahu, stačí se podívat do domácí klasické literatury.Mnoho slavných románů Nikolaje Vasiljeviče Gogola "Mrtvé duše", jehož druhý díl byl bohužel spálen.V tomto románu tedy byl postava Štěpán Plyuškin, který v rodinném statku uložil pevné odpadky.

Román dobře popisuje drama v životě charakteru, proti němuž začal Štěpán sbírat v domě zcela zbytečné věci, které nemají význam a funkce.Navíc, každý předmět byl tak drahý jemu že on nemohl ani přemýšlet o rozloučení s ním.Hlavní rozdíl mezi plyushkinským syndromem a shopaholismem spočívá v tom, že člověk nekupuje věci, ale prakticky je za nic nedostává a v žádném případě jim nedává nikomu ani za velký poplatek.

Příčiny výskytu

Co je to Plyushkinův syndrom, jaké faktory a poruchy znamenají zvláštní a patologické chování, vědci a odborníci stále nemohou vysvětlit.Vzhledem k tomu, že pacienti s touto poruchou byli studováni, bylo zjištěno několik důvodů, které teoreticky \ tvést k takovým důsledkům, a to:

 • rysy osobnosti- spoření a výpočet, chamtivost a chamtivost, tendence k hromadění;
 • zneužití- bytí ve společnosti je pro člověka cizí a barikády odpadků jsou ochrannou bariérou před životním prostředím;
 • špatné životní podmínky- přetrvávající materiální problémy, akutní nedostatky a období krize;
 • dědičnost- sklony k takovému chování mohou být přenášeny genetickou úrovní;
 • problémy dětství- chudoba a nedostatek hraček, dobrot a darů může vést k zaplnění mezery v dospělosti;
 • zranění- prodloužená deprese, psychická trauma uprostřed smutku a stresu;
 • osamělost- vzhledem k nedostatku živé komunikace člověk nahradí prázdnotu zbytečnými věcmi;
 • patologie- onemocnění centrálního nervového systému, oběhového systému, novotvaru nebo traumatu v mozkové oblasti mozku, operace, neuralgická onemocnění;
 • duševní poruchy- často se tento syndrom vyskytuje na pozadí schizofrenie;
 • špatné návyky- závislost na alkoholu nebo omamných látkách může vést k takové poruše.

Pokud byl odborník schopen určit příčiny Plyushkinova syndromu, můžete si vybrat účinný způsob boje s patologickým stavem.

Fáze

Podobně jako každá jiná choroba a patologie má Plyushkinův syndrom dlouhé vývojové období aprogresi.

V tomto ohledu odborníci samostatně zvažují několik fází patologické poruchy, a to:

 1. Počáteční fázeje tendencíhromadění věcí, které nepatří do kategorie náležitostí.Lidé kupují věci na prodej, věří, že budou užitečné dříve či později v ekonomice.
 2. Střední etapa- lidé vrhají dům k ničemu, zatímco korekce chování a pohody je stále možná.
 3. Neexistence návratu- je téměř nemožné takovým lidem pomoci, v domě se tvoří skutečná skládka odpadu a nehygienické podmínky.
Znalecký posudek
Victor Brenz
Odborník na psycholog a vlastní rozvoj
]
V souvislosti s takovou neuspokojivou diagnózou třetí etapy syndromu Plyushkin je zřejmé, že je nesmírně důležité včas odhalit patologické chování osoby, rozpoznat problém a co je nejdůležitější, požádat o pomoc odborníka.

Odrůdy

Navzdory skutečnosti, že se u většiny lidí tento syndrom vyvíjí přibližně ve stejném scénáři, odborníci během studia problému identifikovali několik druhů plushkinského syndromu.Tento projev může být následující:

 • Vintageismus- touha získat starožitnosti a starožitnosti, které se rozvíjí v přeměnu domu na muzeum s různými zbytečnými předměty.
 • Pseudo-sbírání- člověk začíná sbírat naprosto všechnokterý nemá žádnou hodnotu a sémantický tok. Sběratelé mají tendenci sbírat jednu nebo více věcí, ale ne všechny v řadě.
 • "Prigodizm"- tito lidé věří, že naprosto nesmyslné předměty budou skutečně velmi užitečné v každodenním životě, a to i v případě, že jsou konzumovány mothovým oblečením nebo rozbitými přístroji.
 • Akvizice zvířat- někteří pacienti nesbírali žádné předměty, ale zvířata, což nakonec vede k úplnému nedostatku hygieny.
 • „Konzervatismus“- některé ženy v domácnosti jsou tak nadšené z konzervace potravin, že v důsledku nadměrné ekonomické a racionální situace se dům začíná plně zaplňovat bankami.
 • Sentimentální Plyushkin- člověk sbírá nepotřebné předměty, které nesou vzpomínky na minulost a určité lidi.

Každý typ patologické poruchy vyžaduje zvláštní zvážení a studium odborníkem, jakož i přípravu individuálního programu úprav a terapie pacienta.

Kdo podléhá

Zvláštní pozornost by měla být věnována otázce, kdo je ohrožen, aby se včas chránil. Psychologové identifikují několik skupin lidí, kteří mohou být ohroženi Plyushkinovým syndromem, konkrétně:

 • alkoholici;
 • nečestní a asociální osobnosti náchylné k osamělosti a ostrovnímu chování;
 • flegmatický, náchylný ke stavbě a hromadění věcí;
 • milovníci knih;
 • sentimentální osobnosti;
 • chamtiví a rozumní lidé.

Je možné předcházet syndromu, pokud jsou včas zjištěny předpoklady a první projevy nadměrné touhy po různých objektech a nákupech vyrážek.

Hlavní příznaky

Aby byl Plyushkinův syndrom rychle identifikován samotnou osobou nebo jejími blízkými, stačí znát její charakteristické příznaky a první známky projevu. Obvykle má pacient následující klinický obraz:

 • strach, že věc bude odstraněna nebo ztracena;
 • vzhled věcí, které nemají funkční a sémantickou zátěž v domě;
 • chamtivost a šetrnost, jdoucí nad rámec běžného chování;
 • návštěvy komisí, bleších trhů a dokonce i skládek;
 • nehygienické podmínky v domácnosti;
 • odmítnutí osobní hygieny a péče o jejich vzhled;
 • antisociální chování, ztráta komunikačních dovedností, uzavřené chování.

V konečném důsledku se člověk zahajuje sám a své obydlí natolik, že nehygienické podmínky a nedostatek hygieny vedou k rozvoji průvodních onemocnění. Kromě toho, nervový systém začíná trpět, člověk se stává rozčilený, asociální a agresivní, zdá se mu, že každý chce odvést od něj "drahé" věci, které vrhají dům úplně.

Způsoby boje se syndromem

V současné době není daleko od všech lékařů známo, jak léčit Plyushkinův syndrom, takže je poměrně těžké najít odborníka, který by mohl poskytnout včasnou a kvalifikovanou pomoc. To jevzhledem k tomu, že nemoc ještě nebyla plně studována léčivem, a ve vývoji jsou metody léčby a korekce chování.Psychologové a psychoterapeuti jsou připraveni se podělit o to, jak se vypořádat s patologickou poruchou.

Odvrácení pozornosti

Osobě může být nabídnuto, že udělá dobrý skutek tím, že poskytne některé věci lidem, kteří ji skutečně potřebují.Pokud například pacient dá dohromady hračky, může být darován do sirotčince.Hlavní důraz by měl být kladen na skutečnost, že pacient vykazuje pocity bezcitnosti, soucitu a laskavosti vůči bezbranné populaci, což může být vynikajícím motivátorem pro léčbu tohoto syndromu.

Konverzace

Na recepci psycholog vytváří příznivé prostředí pro upřímné rozhovory s pacientem, odhaluje jeho obavy a pak s nimi konfrontujetváří v tvář.Pouze tímto způsobem je možné zcela se zbavit strachu, díky čemuž mánie sbírající zbytečné odpadky zmizí.

Anti-example

Pacientovi lze ukázat film nebo dokument o pacientech se stejným problémem, které pomohou s vizuálním viděním a přijetím problému.Negativní příklad toho, co nadměrná vášeň pro přeplnění domova vede k restrukturalizaci postoje pacienta k jeho stavu.

Syndrom z vědeckého hlediska

Plyushkinův syndrom zní vědecky vědecky, tj. Patologický stav osoby, která se skrýváohrožení zdraví.Innejvíce zanedbávané případy, pacienti začnou vrhat své domovy tolik, že čelí kompletní hygieně. Kromě toho osoba odmítá starat se o sebe a základní hygienu, vést asociální životní styl. To vše vede ke ztrátě osobnosti společnosti, rozvoji souvisejících patologií.

Obrázky


Závěr

Plyushkinův syndrom nebo závislost na syllogii je patologická porucha chování a psychiky člověka, která vede k nadměrnému hromadění zbytečných věcí, které nemají význam. Pouze v případě včasného odvolání na odborníka, uvědomění si problému a důvodů, které k tomu přispěly, má člověk šanci na uzdravení. Oprava stavu spočívá v terapii psychologem nebo psychoterapeutem.