Národní pokrývky hlavy: slovanské, kozácké a další země

Čelenky poprvé mezi muži začaly praktikovat ve starověku, na obrázcích faraonů jsou obrazy s klobouky a dalšími podobnými výrobky. Časem klobouky a klobouky pro muže se změnily, ale existují ty modely, které zůstávají v hluboké cti několik století. Jedná se o národní klobouky různých zemí a národů, které jsou reliktem a tradicí národa.

Tento druh pokrývek hlavy se dnes nosí jen zřídka, ale nepodléhá změnám a módním trendům, zachovávajícím původní vzhled. Návrháři a stylisté Slovanské, východní, západní a jiné národní klobouky jsou klasifikovány jako specifické pánské klobouky a klobouky. Existují však země a národy, které až doposud zakryly hlavu tradiční pokrývkou hlavy, aniž by vystoupily z davu.

Různé klobouky

Každý národ má své vlastní hodnoty, tradice a zvyky, které se týkají lidského chování, historických faktů a náboženství, vzhledu a oděvů.Totéž lze říci o pokrývkách hlavy, které dnes neztratily svou relevanci, ale naopak nutily oživit ducha vlastenectví.Bereme-li v úvahu rysy národních stylů pro muže, můžeme pochopit, jak duchovně bohatý je každý národ.

Kazachština

Nejoblíbenějším po celém světě je možná kazašská čelenka mužů, která je prezentována ve dvou verzích - borik a malakhai, ale dnes se malakhay stala mongolským národním subjektem.oblečení.Borik byl vyroben pro mladé muže ze čtyř klínovitých segmentů a pro dospělé solidní muže - od 6. Uvnitř kazašské pánské čelenky byl borik vyroben z plsti a venku byl opláštěn drahými tkaninami, hlavní věcí je, že počet úlomků venku a uvnitř odpovídá.

Mongolština

Malakhai je mongolský pánský klobouk, který vznikl od doby invazí mongolských Tatarů.Byla to čepice ve tvaru kuželovité čepice.Podél okrajů čepice klesaly dlouhé manžety, chránící hlavu mužů před silnými mrazy a chladem.Po úpravách se mongolská kožešina začala podobat tvaru kříže, byla opláštěna mučedníky, svišťem, mývalem, liškami a dalšími zvířaty, ale bylo jisté, že se bude skládat ze 4 nebo 6 kusů.Kromě toho, mongolská čelenka se aktivně nosí a mezi Kazachy po bitvách ainvaze.

Skandinávský

Kipper je skandinávská pletená čepice s ušima, vyrobená z vlněné tkaniny a přírodní kožešiny, zdobená kameny a korálky. Skandinávská čepice byla nosena Sami lidmi, kteří žili na poloostrově severozápadního Ruska. Takové šaty byly vyrobeny z modrého, červeného nebo černého materiálu s podšívkou a jelení srsti pro základnu. Ve spodní části čepice je válcový tvar, zdobený barevnými tkaninami, perlami a korálky, přecházejícími do sluchátek s kravatami.

Kozák

Zpočátku se kozáci nejprve aktivně oblékli do čelenky ve formě vlčích bot a kabardských čepic, ale po příchodu národní armády v Kolčaku se stali příslušníci národní armády. Vizuálně klobouk připomínal styl Malachiáše, vyrobený z látky se třemi manžetami, ale k němu byl připojen hledí. Poté, co Rudá armáda zvítězila v bitvách, byla čepice přejmenována na Budenovku a zanechala jí titul národní čelenky kozáků.

Afghánistán

Národní afghánská čelenka mužů je pakol nebo paštunka, totiž klobouk ve válcovité podobě ručně pleteného baretu. Skládá se ze 6 nebo více stehů, jeho průměr je přibližně 60 cm, volně se odvíjí. Mezi Afghánci se takový baret nazývá „Khowar“. Čelenka je praktická, dokonale chrání před teplem, šetří teplo během chladného počasí, je snadnější než turban.

Čečenština

Pokud vezmeme v úvahu čečenskou národní čelenku, je to klobouk, který je populární po celém světě. S touto pokrývkou hlavy muži zdůrazňují svou mužnost a sílu. Čepice měla kuželovitý tvar, vyrobený výhradně z ovčí kůže. Pro úctyhodné a bohaté Čečence byly z kůže bucharských ovcí šité klobouky a pro letní sezónu byly nabízeny plstěné výrobky.

Turečtina

Turecká čelenka národního kroje je také známa celému světu - byl to červený fez. Klobouk se vizuálně podobal cylindrickému víčku, byl vyroben z červeného vlněného materiálu. Venku na okraji fezu bylo přivázáno zlatou nebo stříbrnou nití, modrou nebo černou hedvábnou nití. Název čelenky pochází z města zakladatele Feza nedaleko Maroka.

Baškir

Baškirská čelenka z kroji je lebka (tubatey), kterou Buryats raději nosí po staletí. U starších mužů vyrábějí výrobky z tmavých tkanin a nejmladší jsou nejjasnější barvy - červená, zelená, modrá. Hlavní rozdíl mezi lebkou je přítomnost výšivky, stejně jako přítomnost dekoru z korálků, copu a korálů. Čepice jsou vyrobeny z drsných druhů kožešin - medvědů, rysů, lišek a vlčí srsti.

Arménština

Pokud vezmeme v úvahu arménskou národní čelenku, jedná se o klobouk ve tvaru kužele, doplněný špičatým červeným hedvábným vrškem. PapakhaByl vyroben z vlny, přírodní kožešiny a dalších tkanin.Západní Arméni raději nosili klobouky z vícebarevné nebo jednobarevné vlny, ale s převahou červené.Vrchol čepice byl často naplněn kapesníkem, který byl převalen do svazku.

Východní

Východní čelenka může být skutečně prezentována v několika variantách, protože několik národů patří k východním národům najednou.To může být lebka, turban, fez, a další východní klobouky a klobouky, které jsou národní tradicí konkrétních lidí.Ale nejběžnější je stále považován za turban, který je ovinut kolem hlavy lehké látky.

Chuvash

V letní a zimní verzi je představena národní čelenka Chuvash pro mužskou polovinu společnosti.Letní klobouky se nazývají yalky, jmenovitě čelenka z černé nebo bílé plsti.Ale zimní čepice byly vyrobeny z přírodních kožešin, plátna a kůže, říkaly jim лĕк.

Ukrajinština

Ukrajinské pánské pokrývky hlavy byly prezentovány v různých modelech podle různých období a kultur.Čím častěji však tyto čepice měly kuželovitý, válcovitý a kulatý tvar ovčí kůže, látky a vlny.Poslední národní model je Kučma, jmenovitě čepice palce velké výšky.Muži také zahrnují treuh klobouk s prodlouženými sluchátky pro zimní období a slaměný klobouk s brailem pro léto.

Němčina

Mezi německými muži se stal národním kloboukem tyrolský klobouk plsti, který byl nejčastěji vyráběn z klasické zelené látky.Klobouk měl mít šňůru, která měla být ovinuta kolem průměru koruny.A jako ozdoba byla pera nebo metla speciálně vytvořená pro klobouk.

Africký

Pro obyvatele Afriky, Asie a Arabského poloostrova se turban nebo turban z hedvábí nebo bavlny stali čelenkou národních mužů.Dlouhá tkanina, která se neroztáhla kolem hlavy, chrání před nárazem větru a slunečního světla.Klasická verze je černá tkanina, stejně jako tisíce variant na to, jak pletit turban.Zelený turban však mohou nosit pouze speciální muži - přímí potomci Proroka, stejně jako ti, kteří předávali hajj do Mekky.

Španělština

Pro Španěly byl zámečnický nebo sametový montér, který měl malou kulatou čepici s rohy, čelenkou národního muže.Byla to černá tkanina, složená tak, aby se podobala zvlněným vlasům.

Kyrgyz

Národní čelenka pro tyto muže byla plochým plstěným plstěným kloboukem se čtyřmi klíny, honovanými liškou, sobolí,ovčí kůže.Čepice je vyrobena v kulaté čepici s malou klopou, zvednutou nahoru.Pokud vyobrazuje výšivku, pak je to kyrgyzstánská ženská národní čelenka.

Gruzínština

Kavkazskýklobouky jsou pozoruhodné svou barvou, včetně modelu Gruzínců - vlnových vln.Vypadá to jako lakonická a jednoduchá čelenka, která udržuje teplo během chladného období.Praktičnost labutě spočívá v tom, že může být přenášena znovu a znovu.Vizuálně vypadá jako zaoblená kopule bez manžet.

Američan

Pro muže této státní příslušnosti je Panama z kartonu nebo bavlny považována za národní čelenku.Ale klasické první modely byly vyrobeny ze slámy, která zapadla do kapsy.Čelenka pochází z Ekvádoru a v Latinské Americe existuje několik druhů Panamy.

Vietnamci

Pánská čelenka mužů tohoto národa je slaměný klobouk z hedvábí, palmových vláken a slámy, skutečný symbol Asie.Jeho zaoblený tvar s ostrým hrotem nahoru a dolů směřujícími dolů dokonale chrání před sluncem, větrem a srážkami v důsledku přítomnosti hedvábných stuh.

Ve kterých zemích dnes národní klobouky stále nosí?

Nejoblíbenější národní čelenkou po celém světě je americká Panama, která je dodnes nosena oběma pohlavími.Také národní kyrgyzská pokrývka hlavy neztratila svůj význam - to je plstěný klobouk.K tomuto dni, Mexičani nosí jejich sombreros, stejně jako vietnamští pracovití muži, kteří trávili svůj čas pod sluncem.Kavkazská muži pozorovatKulturní a náboženské tradice raději nosí klobouk dnes.

Závěr

Národní kroje jsou dnes velmi vzácné a nejčastěji jsou uchovávány v muzeích a jiných kulturních institucích zemí.Totéž lze říci o národních čelenkách všech národů, z nichž mnohé již ztratily svůj význam nebo prošly úpravami.Existuje však několik zemí, v nichž muži stále nosí obvyklé národní šaty každý den, takže je důležité znát všechna jména a rysy národní pokrývky hlavy.