Jakou barvu mají zdravé spermie?

Kvalita osiva samce je důležitým ukazatelem mužské plodnosti, na které přímo závisí zdraví jeho genitourinárních a reprodukčních systémů. Lékaři proto trvají na tom, že každý člověk sleduje stav semenné tekutiny. Musíte věnovat pozornost tomu, jakou barvu by měly být spermie, jakou konzistenci a vůni během normálního stavu a které ukazatele mohou hovořit o patologii.

Není tajemstvím, že mužské spermie mají charakteristický odstín a pach, podle těchto ukazatelů lze okamžitě pochopit, že v těle došlo k poruše. Bohužel, mnoho mužů odmítá jít k lékařům, když se objeví úzkostné symptomy, i když změna barvy a vůně spermií může být důsledkem pohlavně přenosných infekcí a zánětlivých procesů.

Jak vypadá zdravé spermie

První věc, kterou by měl každý zralý člověk vědět, je to, co spermie vypadá u zdravého člověka. Lékařské potvrzení říká, že spermie je nerovnoměrná konzistence šedavě bílé tekutiny, která po ejakulaci zachovává hustou viskózní konzistenci po dobu několika minut a poté zkapalní a stane se průhlednou. Jakékoliv změny barev a struktury mohou být jak znaky poškození, tak přirozené procesy.

Za prvé,z jaké barevné ejakulace se může změnit - míra sexuální aktivity člověka. Například, s dlouhou nepřítomností pohlavního styku, semenná tekutina může stát se viskózní a silnější s bohatým odstínem, a jestliže to je příliš aktivní, to bude průhledné a jasnější než normální barva. Nažloutlý odstín může být důsledkem užívání antibiotik, komplexů vitamín-minerál, který není považován za odchylku od normy.

Znalecký posudek
Elena Druzhnikova
Sexolog. Expert na rodinné vztahy. Rodinný psycholog.
Pokud má člověk stabilní sexuální život bez nárůstu aktivity, nebere žádné léky, změna barvy spermií může být příznakem poruch, proto je důležité konzultovat s urologem nebo andrologem.

Svazek

Kromě otázky, jakou barvu bude mít zdravé spermie u člověka, je otázka, jaký normální objem ejakulátu by měl být uvolněn po pohlavním styku, považována za neméně zajímavou. Lékaři říkají, že optimální množství spermií v jedné ejakulaci je 2-5 ml. V posledních letech lékaři zaznamenali dynamiku snižování objemu ejakulátu, pokud je 1,5 ml - to je také považováno za normu.

Takže o množství spermií, které člověk potřebuje znát, jsou tyto skutečnosti:

 • průměrné objemové normy - 3-6 ml;
 • jestliže objem osiva přesahuje 6 ml, lékaři tuto skutečnost považují za známku choroby;
 • Přebytek spermií je často důsledkem problémů s vnitřními orgány.malá pánev.

Jak ukazuje praxe, zánětlivé procesy v prostatické žláze způsobují, že vyhoří mnohem více semenných tekutin.Nedostatečné množství ejakulátu však může být důsledkem fyzických bariér nebo patologických procesů, v důsledku čehož se snižuje produkce semen.V úvahu se však bere pouze první ejakulát, za normou se považuje pokles objemu spermií po druhém a následujícím pohlavním styku.

Konzistence

Obecně by normální spermie bezprostředně po ejakulaci měly být silné a lepivé s heterogenní konzistencí.Jak ukazuje praxe, tomuto kvalitativnímu ukazateli je věnována malá pozornost, i když z konzistence lze pochopit mnoho.Viskozita spermií by měla být vyšší než viskozita krve, vody a jiných tekutin, ale nadměrná hustota není normální indikátor.

Specialisté pro stanovení normální viskozity spermií tuto tekutinu napínají speciální skleněnou tyčí.Normálně by měl být holistický závit po takové akci asi 5 mm.Pokud je toto vlákno několik centimetrů, bude to velký problém pro schopnost člověka mít potomky.Pro viskozitu semen splňuje speciální hlen, který udržuje optimální rovnováhu pro život spermií.

Pokud je sperma příliš vodnaté, spermie nebudou schopny existovat po správnou dobu.V případě nadměrné viskozity nebudou spermie schopny se aktivně pohybovat a dosáhnout požadovaného cílehnojení.Zvýšená viskozita ejakulární konzistence je často způsobena chladem nebo seděním člověka na studených površích.

Barva

Hlavní otázkou, kterou je třeba se dotknout, je jaká barva by měla mít spermie ve zdravém, sexuálně zralém člověku.Bude buď bělavá, nebo bělavá s mírně žlutým zabarvením.Ostré změny ve stínu mohou být důsledkem určitých poruch v těle, a to:

 • bezbarvé a průhledné spermie- dehydratace v těle nebo chronická neplodnost u člověka;
 • nažloutlý odstín- s mírným jasem se považuje za normální, jasně žlutá barva může být způsobena zvýšením kyselosti nebo příznakem pohlavně přenosných infekcí;
 • nazelenalý odstín- důsledek závažných infekcí v těle, ať už jde o chronickou prostatitidu, vezikulitidu nebo epididymitidu;
 • hnědý odstín- v tomto případě jsou navrženy zánětlivé procesy ve varlatech, vas deferens a adenomu prostaty nebo chronicky pokročilé prostatitidě;
 • červený nebo růžový odstín- krevní nečistoty v spermatu mohou být výsledkem mechanického poranění pánevních orgánů, novotvarů maligní povahy močového systému.

V případě jakýchkoli odchylek od normy je nezbytné neprodleně navštívit lékaře za účelem včasné prevence nebo odhalování onemocnění genitourinárního systému.Jednotlivé případy se neberou v úvahu, jako někdy barva a vůně semenléky a některé potraviny mohou ovlivnit.

Jaké jsou odchylky?

Odchylky od normy lze vidět v barvě, konzistenci, vůni a viskozitě spermatu člověka, ale ne všichni muži tomu věnují pozornost. Podle analýzy spermií v klinickém prostředí mohou lékaři identifikovat následující abnormality:

 • obtíže s hnojením a rozmnožováním;
 • normozoospermie a zvýšená viskozita spermií;
 • teratozoospermie a nadbytek vadných spermií;
 • zánětlivé procesy urogenitálního systému;
 • pohlavně přenosné infekce.

Mnohé patologické procesy jsou způsobilé k nápravnému ošetření, jako poslední možnost, kdy je nemožné mít děti, lékaři navrhují IVF.

Jak se vrátit k normálu?

Chcete-li obnovit normální kvalitu vlastností mužských spermií, musíte dodržovat některá pravidla prevence. Konkrétně:

 • vést aktivní a mobilní životní styl;
 • jíst různé užitečné produkty, vyhnout se mastné potraviny, konzervační látky, barviva, sladkosti, atd.;
 • spánek nejméně 8 hodin denně;
 • vyhnout se stresu, neuróze, depresi;
 • zcela odstranit špatné návyky;
 • mít pravidelný sexuální život;
 • vyhnout se náhodnému a nechráněnému sexu;
 • k okamžité léčbě zánětlivých a infekčních onemocnění;
 • jíst co nejvíce čistévody.

Člověk také potřebuje sledovat osobní hygienu, nosit volné spodní prádlo vyrobené z přírodních tkanin a provádět vodní procedury 1-2krát denně. Zbytek by měl být diagnostikován a ošetřen lékařem.

Závěr

Normální mužské spermie by měly být bělavě šedé nebo nažloutlé, viskózní heterogenní konzistence s vůní chloru. Při ejakulaci musí člověk pozorně sledovat všechny kvalitativní charakteristiky osiva, aby včas zjistil alarmující příznaky. V tomto případě je důležité včas navštívit urologa a androloga při dodržení preventivních opatření.