Jak se zbavit závislosti na internetu: návrat do reality

Éra internetu a výpočetní techniky zaplavila svět natolik, že dnes světová síť není jen líná. 26. ledna je dokonce oddělená dovolená - den bez internetu, kdy se naprosto všichni lidé vzdají virtuálního života a vracejí se do reality. S takovým úspěchem, krátce před závislostí, a psychologové nazývají děsivé množství lidí trpících touto nemocí. A otázka, jak se zbavit závislosti na internetu, na vrcholu popularity.

Úplné opuštění internetu je nepochybně neefektivní a hloupé, protože je primárně zdrojem jakýchkoli informací. S pomocí sítě se navíc mnoha lidem daří udržovat komunikaci a úzké vazby, které jsou od sebe vzdáleny tisíce kilometrů. Souběžně s tím psychologové a psychoterapeuti nabízejí své vlastní tipy, techniky a školení, které mohou osobě zachránit před závislostí na počítači.

Co je to závislost na internetu?

Před hledáním způsobů, jak se zbavit závislosti na internetu, je důležité, aby člověk rozpoznal existenci problému a pochopil jeho podstatu. Z hlediska medicínyZávislost na internetu je duševní porucha osoby, projevující se v podobě velkého množství problémů s chováním a neschopnost osoby opustit síť pro živou komunikaci. Hlavním důvodem tohoto atypického chování je obsedantní touha být online.

V moderní společnosti považují psychologové takový problém za ekvivalent alkoholu a drogové závislosti a všechny důvody a důvody takové úzkosti existují . Výzkumní vědci potvrdili, že závislost na internetu a dlouhodobý pobyt v něm vede ke změnám ve fungování mozku a lidského vědomí. V průběhu času může člověk špatně absorbovat informace a hluboce přemýšlet.

Pozitivní a negativní strany

V první řadě stojí za povšimnutí pozitivní aspekty internetu, aby bylo možné pochopit důvody tohoto informačního a technologického boomu.

Konkrétně:

 • možnost komunikovat s příbuznými a blízkými lidmi, kteří jsou ve velké vzdálenosti;
 • požadavky na pohovory o schopnosti používat internet, vyhledávače, e-mail atd .;
 • možnost studia doma;
 • řešení vážných problémů na dálku.

Negativním aspektům internetu by měly být přiřazeny tyto ukazatele:

 • nedostatečná ochrana osobních údajů;
 • nahrazení reality virtuálností;
 • zhoršení morálního charakteru osoby;
 • Prevalence a dostupnost materiálůpornografický obsah a jiné negativní informace;
 • zdravotní problémy na pozadí dlouhodobého držení těla a namáhání očí;
 • odmítnutí skutečné komunikace;
 • zastavení vlastního rozvoje;
 • ztráta komunikačních dovedností a asocialita osoby.
Stanovisko odborníka
Victor Brenz
Odborník na psycholog a rozvoj osobnosti
Průběžný výzkum Nakolas Carr, který je známým publicistou v Americe, učinil neuspokojivý závěr. Pravidelné a rychlé procházení stránek vede dříve či později k tomu, že lidský mozek přestává hluboce analyticky přemýšlet, stává se impulzivním a neschopným duševní práce.

Závislost v různých věkových kategoriích

Zvláštní pozornost si zasluhuje klasifikace duševní poruchy jako závislosti na internetu podle věkových kategorií obyvatelstva. Pokud se zpočátku na World Wide Webu nacházeli pouze dospělí, časem se internet stal oblíbeným koníčkem teenagerů a dokonce i dětí. Některé hry, jiné komunikují v chatovacích místnostech a komunitách, jiné sledují televizní pořady, filmy, informační programy.

Děti

Všechno to začíná touhou rodičů vzít si něco dítěte, po kterém dítě dostane tablet nebo se posadí k počítači. Výsledkem je, že dítě chápe, jak zajímavější a informativnější je internet než skutečný život, odmítá žít komunikaci a tým. Pro dětiZávislost na internetu se projevuje ve formě neodolatelné touhy po hrách po síti. To vše vede k podrážděnosti, odloučení dítěte, ztrátě kontroly nad časem, zhoršené paměti a asociálnímu chování.

Dospívající

Teenageři jsou další věkovou skupinou obyvatelstva, kterou dnes většinu času tráví na internetu. Zájmy zahrnují síťové hry, sociální sítě, chatovací místnosti a komunity, kde můžete komunikovat prakticky bez omezení a zákazů.Adolescenti, kteří trpí nedostatkem pozornosti svých příbuzných, melancholičtí a choleričtí, děti z „problémových rodin“, kteří si nemohou vážit svého času a nekomplexní adolescenti, spadají pod závislost . To vše vede k sociální izolaci, duševním poruchám a poruchám centrálního nervového systému, poruchám učení a chorobám.

Dospělí

Mezi dospělou populací jsou také časté případy závislosti na internetu, přičemž většina příčin a provokující faktory se shodují s případy dětí a dospívajících. Ti, kdo trpí nedostatkem komunikace v životě, nedostatečným naplňováním tužeb nebo komplexů, začínají zneužívat virtuální realitu.Ženy mají typickou závislost na sociálních sítích (síť), muži - z počítačových her (kybernetická kriminalita), zralí lidé mají typickou závislost na zpravodajských webech a tipech na internetu (surfování po internetu).

Jak se zbavit závislosti

Pro závislost na telefonu nebo počítačipotopil do léta, člověk potřebuje rychle identifikovat problém, rozpoznat jeho přítomnost, a pak naplánovat všechny metody, jak se zbavit závislosti.K dnešnímu dni psychologové a psychoterapeuti neustále nabízejí nové trendy a nápady, díky kterým se můžete vrátit do skutečného života a nechat internet na vedlejší koleji.

Nové zájmy

Pokud zjistíte nové zaměstnání nebo hobby, můžete ztratit zájem o internet a počítače, mobilní zařízení.Hlavní podmínkou je, že se nové činnosti nedotýkají počítače ani telefonu.Může to být tanec, sport, zpěv, návštěva chrámu a kostela, běh nebo cestování.Zvláštní pozornost by měla být věnována režimu dne a spánku, to znamená probudit se a jít do postele současně.

Osoba by měla znovu získat sociální dovednosti, proto musíte navštěvovat kino, divadlo, koncerty a jiné společenské akce.Důležité otázky by měly být vždy na prvním místě, ať už se jedná o studium, čtení knih, domácí práce a další.A teprve po vyplnění denního plánu lekce si můžete dovolit bloudit po síti, abyste rozptýlili a komunikovali s přáteli.

Poradenství! Je důležité dávat přednost živé komunikaci, namísto chatování v sociálních sítích a sociálních sítích, je lepší zavolat nebo se osobně setkat.

Kontrola informací na internetu

Omezení času stráveného na internetu a uznání závislosti je klíčem k úspěšnému boji s tímto problémem.Můžete dokonce navštívitškolení a anonymních poplatků pro osoby se stejným problémem. Každý den musíte trávit čas ve společnosti jiných lidí, chatovat a chodit na čerstvém vzduchu. Pokud osoba potřebuje k vyhledávání potřebných informací Internet, můžete nastavit časovač na určitý čas, abyste počítač mohli včas vypnout.

Před návštěvou informačních stránek můžete vytvořit seznam otázek, na které se budou odpovědi nacházet. Můžete také ukládat informace, tisknout, abyste odmítli navštěvovat síť ještě jednou. Veškeré informace by měly být kontrolovány z hlediska přesnosti s použitím pouze spolehlivých a oficiálních zdrojů. Aby nedošlo k "uvíznutí" v síti během tréninku, můžete použít počítač v knihovně.

Poradenství psychologa

Aby bylo možné vyrovnat se se závislostí na internetu a hrách, je důležité, aby se člověk držel důležitých tipů od odborníků, které byly navrženy výše, a aby také upravil svůj životní styl v diametrálně opačném směru. Psychologické poradenství se skládá z několika bodů:

 • spánek by měl být nejméně 8 hodin a musíte jít spát a vstávat ve stejnou dobu;
 • během vyhledávání informací na internetu nelze rozptýlit prostředky třetích stran, můžete nastavit časovač;
 • Víra v sebe je nezbytnou podmínkou účinné změny;
 • každý den musíte být ve společnosti a chodit po čerstvém vzduchu po dobu 2-3 hodin;
 • motivovat se ke změně, můžete vytvořit seznam pozitivních důvodů odmítnutíInternet;
 • jíst, spát, provádět hygienické postupy současně;
 • každých 15 minut u počítače, který potřebujete vstát, hnětit svaly a nechat oči odpočívat.

Nejlepší způsob, jak se vypořádat se závislostí na internetu, je navázat přátelské a romantické vztahy v reálném životě. Setkání s přáteli, setkání v kavárnách, návštěvy veřejných institucí pomohou vidět všechny požitky ze života zdarma.

Závěr

Pro ženy je typická závislost na sociálních sítích a neustálá komunikace v síti, muži jsou náchylní k virtuálním hrám a děti trpí také online hrami. Statistiky ukázaly, že u dětí je více než 50% v sociálních sítích a většina z nich hraje hry. Kvůli této závislosti v osobě, dříve nebo později fyzický a duševní stav začne trpět.