Co je to prostatická žláza a jaké funkce plní?

Prakticky každý člověk zná prostatickou žlázu, co to je a jaké nemoci mohou být spojeny s prostatou.Lékařská praxe ukazuje, že prostata je důležitým orgánem genitourinárního systému, který často selhává u mužů středního a vysokého věku.Mezi muži asi 50 let, polovina čelí problémům s prostatou, a až 90% mužů ve věku 75 let a starších.

Obecně je urinogenitální systém jedním z nejdůležitějších orgánových komplexů v mužském těle, díky němuž jsou škodlivé látky odstraňovány z těla a člověk je také schopen poskytnout potomstvo.Jakékoliv problémy vznikající v jednom z těchto systémů jsou přetažením komplikací v jiném systému, resp.Žláza prostaty je nesmírně důležitý a křehký orgán, jeho struktura a funkce předurčují mnoho.

Co je to prostata

Prostata je důležitým orgánem urogenitální ssystémy, které vypadají jako dva laloky lichoběžníkového tvaru, připomínající kaštan.Tyto podíly mezisamy jsou spojeny díky svalu mezi nimi.Samotné železo se nachází přímo pod močovým měchýřem a dotýká se ho konkávní širší základnou.Dále, v oblasti močové trubice, se prostata zužuje a obklopuje ji isthmusem.

Ve skutečnosti je prostata a prostata jedna a to samé, oba názvy odpovídají tomuto důležitému orgánu.Obě laloky prostaty zahrnují glandulární formace a svalové tkáně v jejich struktuře a ústa vývodových kanálků jsou prodloužena dále od prostaty ke stěnám uretry.V lékařství, prostata je zvažována žláza a vnější, a vnitřní sekrece kvůli jeho funkčnímu zatížení.

Funkce prostaty

Prostata je považována za jeden z nejdůležitějších orgánů urogenitálního systému v důsledku velkého funkčního zatížení orgánu.Provádí několik funkcí najednou, proto je v této oblasti těla propojen s mnoha dalšími orgány a procesy.

Lékaři nazývají několik funkcí prostaty, a to:

 1. Sekrece- žláza produkuje tajemství ve formě sliznice, díkykterý reguluje hladinu testosteronu v těle, stejně jako toto tajemství je důležitou složkou mužského spermatu.Bez tohoto tajemství je aktivita spermií nemožná.A pokud je funkce prostaty narušena, mužská fertilita se sníží, když se spermie stanou méně mobilními a schopnými oplodnění.
 2. ​​
 3. Motor- oba segmenty prostaty jsou odděleny vláknitým svalovým filmovým pláštěm, který také napomáhá kontrakci prostaty, což má za následek vznik sfinkteru nebo kroužku zadržujícího moč. Jednoduše řečeno, muž s pomocí prostaty může držet proces močení.
 4. Bariéra- práce žlázy spočívá také ve výrobě a syntéze látek, díky kterým jsou v těle neutralizovány infekce, které pronikají močovým kanálem.
Stanovisko odborníka
Elena Druzhnikova
Sexolog. Expert na rodinné vztahy. Rodinný psycholog.
Pro všechny muže je důležitá prostatická žláza a její normální fungování, pouze proto, že orgán je zodpovědný za normální erekci. Prostata produkuje hormony, které jsou signálem nástupu vzpřímeného stavu penisu.

Lze tedy říci, že prostata je multifunkční žláza urogenitálního systému, na níž závisí hormony, sexuální aktivita, močení, plodnost a schopnost člověka porodit děti.

Hlavní onemocnění prostaty

Žláza prostaty je nejen mimořádně důležitým orgánem pro každého člověka, ale také křehkým orgánem před různými zánětlivými procesy, chorobami a patologiemi. Lékaři nazývají některé z nejčastějších onemocnění prostaty - adenom a prostatitis, absces a kameny ve žláze, tuberkulóze nebo onkologii. Ve věku 50 let polovina mužské populacez tohoto seznamu čelí jedné nebo i několika chorobám.

Adenomy prostaty

Ze všech nemocí je adenóm prostaty přirozenou patologií vyplývající ze stárnutí těla u starších mužů. Pokud vezmeme v úvahu muže ve věku 75 let a starší, 90% z nich trpí adenomem prostaty. Jednoduše řečeno, adenom je cysta nebo patologická proliferace žlázových tkání.

Proliferaci žlázy mohou vyvolat následující faktory:

 • genetika- patologie se přenáší dědičností, navíc se u těchto mužů jeví ve stejném věku, má podobný vzor příznaků a průběhu;
 • endokrinní poruchy- v důsledku stárnutí v těle se úroveň vývoje pohlavních hormonů snižuje, což způsobuje růst tkáně žlázy;
 • nadváha- v důsledku přebytečné tukové tkáně dochází k přerušení průtoku krve do oblasti pánve a snížení hladiny testosteronu, což má negativní vliv na prostatu;
 • špatná výživa- příliš nezdravé jídlo a nedostatek užitečných složek vede ke zvýšenému riziku zánětlivých procesů, včetně prostaty;
 • životní styl- mužský nedostatek mobility může vést k dysfunkci prostaty;
 • špatné návyky- nápoje obsahující alkohol, omamné látky a kouření porušují mnoho procesů v těle, které jsou predisponujícími faktory pro rozvoj adenomu prostaty.

Symptomy a léčba

Složitost onemocnění spočívá ve skutečnosti, že je obtížné včas diagnostikovat adenomy prostaty, protože je dlouhodobě asymptomatický.První věc, která začíná klinický obraz, proliferace žlázových uzlin vede k tlaku na močový kanál, což se projevuje v procesu močení.Dále jsou symptomy zvažovány podle 3 stupňů vývoje adenomu:

 1. Kompenzováno- časté močení je hlavně v noci, ale obtížné a slabé.
 2. Subcompensated- v této fázi se člověk bude cítit neúplné vyprazdňování močového měchýře, stále je zvýšená nutkavost na vyprázdnění a moč se doslova rozpadne.Lze také pozorovat žízeň a sucho v ústech, což indikuje problémy s ledvinami.
 3. Decompensated- v této fázi člověk trpí nemožností vyprazdňování močového měchýře, kvůli kterému je močový měchýř napnut a ztrácí citlivost.Člověk nemůže kontrolovat vylučování moči, ledviny jsou zcela narušeny.

Léčba zahrnuje několik kroků:

 • Léky- blokátory alfa adrenoreceptorů se používají ke snížení svalového tonusu prostatya zmenšit jeho velikost.Díky těmto lékům se také snižuje tlak na močový měchýř, což člověku pomáhá snadněji vyprázdnit.Inhibitory alfa reduktázy mohou být navíc předepsány k ochranětestosteron z přeměny na dihydrotestosteron, protizánětlivé a anti-exsudativní léky.
 • Fyzioterapie- speciální cvičení se používají k normalizaci průtoku krve v pánevních a peritoneálních oblastech.Možný způsob ohřevu cysty pomocí vystavení šoku v kombinaci s dietou, užívání vitamínů a látek pro normální fungování močového systému.
 • Chirurgie- v extrémních případech, s exacerbací patologie a vývojem až do stadia 2-3, kdy byla konzervativní léčba neúspěšná, může být předepsán chirurgický zákrok, například transuretrální chirurgie nebo prostatomie.
Důležité! Léčba adenomu prostaty je nesmírně důležitá, protože není neobvyklé, že se tkáňová proliferace vyvíjí onkologicky.

Prostatitida

Další běžnou chorobou přímo související s prostatou je prostatitis.Je to zánětlivý proces, který může být vyvolán proniknutím infekce nebo přetížením kapilár.K infekci dochází buď přes uretrální otvor nebo přes anus člověka.Onemocnění je doprovázeno extrémně nepříjemnými symptomy.

Příčiny prostatitidy

K prevenci prostatitidy nebo výběru léčebných pravidel musí člověk znát důvody svého výskytu.Ve skutečnosti existuje několik důvodů, a to:

 • hormonální poruchy spojené s hormony, které jsou zodpovědné za erekci a proces ejakulace;
 • problémy s krevním oběhem na pozadí zánětlivého procesu, edémů a tlakových nádob;
 • poranění močového měchýře nebo perineální oblasti, která vyvolává krevní stagnaci v cévách;
 • zneužívání alkoholických nápojů, což vede ke snížení ochranných funkcí těla a rozvoji zánětlivých procesů;
 • jakákoli onemocnění močového systému, doprovázená zúžení hrdla uretry a problémy s močením;
 • nepravidelný sexuální život, vedoucí ke stagnaci krve v prostatické žláze;
 • sedavý způsob života člověka, který také způsobuje stagnující procesy v oblasti pánve.

Odborníci považují ejakulaci, tj. Pravidelný a plný sexuální život, za nejlepší preventivní opatření pro prostatitidu, protože proces ejakulace je nejlepší přírodní masáž prostaty.

Symptomy a léčba

Nejznámějším urologickým onemocněním je dnes prostatitis, resp. Medicína neustále vyvíjí nové způsoby léčby.Ale pro začátek je důležité identifikovat zánětlivý proces jeho charakteristickými příznaky, a to:

 • bolest v břiše během močení;
 • pravidelná bolest v oblasti hráze a šourku;
 • předčasná ejakulace a zkrácení sexuálních aktů;
 • absence spontánní ranní erekce;
 • problémy s močením.

Léčba prostaty musí být nutně včasná akomplexní.K tomu použijte antibakteriální prostředky, aby se zničil původce, protizánětlivé léky, terapeutická opatření a dodržování určité stravy.Fluorochinolon je nejčastěji používán jako antibiotika a alfa-blokátory pomáhají usnadnit močení.Méně často předepsané hormonální léky, vhodná fyzioterapie a masáž prostaty.

Rakovina

Pokud hovoříme o závažných onemocněních prostaty, jedná se především o karcinom nebo rakovinu prostaty.Maligní nádor naznačuje, že s největší pravděpodobností byl člověk nedbalý na jeho zdraví, ne na léčbu patologií, které mu předcházely včas.Mezi všemi rakovinami zabírá karcinom 10%, což ohrožuje nejen funkčnost urogenitálního systému, ale i život pacienta.

Co je to karcinom

Karcinom je maligní nádor v prostatické žláze, který může být vyvolán různými faktory nebo několika příčinami.hnedLékaři nazývají nejčastější přirozené příčiny rakoviny prostaty, a to:

 • pokročilý věk, který je doprovázen nedostatkem pohlavních hormonů a změnami ve tkáních žlázy;
 • genetika a dědičná predispozice k tomuto typu onkologie;
 • Životní styl člověka, například dlouhodobé zneužívání alkoholu, drog a tabáku, což vede k mutagenitěúčinky na tělo;
 • chudá a nezdravá strava, zejména pokud člověk zneužívá červené maso a tučné potraviny.

Rakovinové symptomy začínají s poruchou produkce moči s procesy přerušení a častým nutkáním, bolestí a pálením. Další je bolest v řiti během palpace, v extrémních případech může člověk vidět krev ve spermiích a může být úplná impotence. Třetí a čtvrtá fáze karcinomu je doprovázena bolestí kostí v pánevní oblasti, anémií a edémem končetin, tělem a paralýzou.

Léčba rakoviny

Karcinom je zřídka detekován v počáteční fázi, protože onkologie se v průběhu let vyvíjí bez jakýchkoliv příznaků. Léčba je založena na několika technikách:

 • Cílená léčba nebo chemoterapie pro inhibici růstu rakovinných buněk.
 • Cílená léčba léky proti rakovinovým buňkám monoklonálními protilátkami.
 • Hormonální terapie ke zpomalení růstu nádorových buněk.
 • Radiační terapie pro rentgenové ozařování rakovinných buněk nebo jako alternativa k brachyterapii a ultrazvukové terapii.
 • Brachyterapie pro léčbu rakovinných buněk radioaktivním izotopem jodu.
 • Ultrazvuková léčba ultrazvuku nádoru.

Pokud se však uvažují radikální metody léčby karcinomu, jedná se o chirurgický zákrok na prostatektomii, kdy je prostata zcela vyříznuta, nebo transuretrální resekci, kdy je nádor částečně odstraněn pomocí resiscopu.

Prevence nemocí

Preventivní opatření snižují riziko vzniku všech výše uvedených onemocnění prostaty.Jedná se o kompetentní a odpovědný přístup člověka k jeho sexuálnímu zdraví a kvalitě života.První věc, kterou musíte změnit k lepšímu, je strava, zbavení se závislostí a nadváhy.Druhá věc, která je nezbytná pro normální funkci prostaty, je mobilní a aktivní životní styl.

Lékaři doporučují, aby všichni muži měli pravidelný a plný sexuální život, vyhýbali se častým změnám sexuálních partnerů a příležitostným vztahům.Pokud je člověk v ohrožení, je důležité kontrolovat každých šest měsíců urologem a také profylaktickou masáž prostaty.A aby se snížilo riziko rozvoje nemocí, musíte znát příčiny a faktory, které je provokují, a pak je úplně odstranit ze svého života.

Závěr

Žláza prostaty je důležitým orgánem urogenitálního systému, který je zodpovědný za několik procesů najednou.Jakékoliv abnormality, patologie a poruchy způsobí související onemocnění a budou také doprovázeny velmi nepříjemným klinickým obrazem.Proto je důležité, aby muži sledovali své zdraví a včas se obrátili na zdravotníky.