Co je to motýlek a jak si to vybrat?

Vzhledem k tomu, že trend formování kravaty pokračuje ve formálním světě nošení, výběr mezi motýlkem a dlouhou kravatu pro oficiální večer je stále důležitější.

Bez ohledu na to, jak starý je člověk a v jakém stavu je, může si dovolit nosit motýlek místo kravaty, pokud ví, jak ho vázat. Tato kravata je nejen pro profesory nebo muže určité věkové kategorie nebo úrovně příjmů, je to spíše doplněk, který z ní vyčnívá z davu.

Co je to motýlek?

Motýlek je typem tradiční kravaty. Obvykle se skládá ze stuhy tkaniny svázané kolem límce košile, takže tvoří smyčky na obou protilehlých koncích. Může být vyroben z jakéhokoliv materiálu, ale nejběžnější jsou:

 • bavlna;
 • polyester;
 • hedvábí;
 • vlna;
 • samet.

Motýl je zvláštní doplněk: od samého počátku to byl aristokratický atribut, symbol slavnosti a romantiky, velmi elegantní a rafinovaný.

Historie výskytu

Motýlek se poprvé objevil na scéně jako nový styl kravaty na počátku 19. století.Střední-1880s, motýlek se stal základem v šatníku pro módní osobu.

Od svého zavedení a masového přijetí do pánského obleku, motýlek zažil mnoho změn ve formě a funkci a překonal svůj čistě formální a tradiční stereotyp.Motýlek přestal být považován za ryze oficiální doplněk, nyní se nachází v pouličním stylu a ve stylu celebrit.

Tradice zdobení krku vázaným kusem látky pochází ze 17. století.Chorvatští vojáci třicetileté války (1618–48) patřili mezi první zaznamenané národy, kteří nosili kravatu, sloužící k držení obojků jejich košile.Francouzští vojáci se vrátili domů z války a distribuovali takové vazby v horních třídách v 1700s.

Motýlková kravata byla po dlouhou dobu v historii považována za přísně maskulinní doplněk, ve 20. a 30. letech 20. století, kdy si Marlene všimla, oficiálně zkřížených rodových linií v dámském oděvu.Dietrich a Katherine Hepburn.

Motýlek, který se již neomezuje na přísná pravidla z předchozích let, byl aktualizován a rozšířen do příslušenství, které může stylisticky pečlivý člověk začlenit do svého jedinečného vzhledu.

Druhy

Existuje několik základních druhů motýlů, které lze nosit.Každý z nich má oproti ostatním výhody.Tyto stylové kravaty lze rozdělit na tři hlavníTyp:

 • s klipem- na zadní straně motýla najdete speciální kovovou sponu s háčky, která je připevněna nebo upnuta přímo na límci košile;
 • samolepící kravata- motýl - sestává z pruhu látky, který musí být svázán rukou;
 • dříve vázanýje elegantní, symetrický motýl, který je sešitý na nastavitelnou délku pásu. Obtočí se kolem krku a na koncích pásu jsou klipy, kterými může být motýl upevněn.

Počet různých forem vazeb - motýlů je zarážející, ale lze rozlišit několik základních:

 • classic- jeho šířka je 5,5 - 6,5 cm a je vhodná pro různé typy obličeje, a to jak pro chlapce, tak pro dívky;
 • velký motýl- určený pro oficiální akce, má šířku asi 8 - 8,5 cm a je vhodný pro muže s velkým svazkem;
 • netopýr (tenký)- je nejužší ze všech typů, jeho šířka není větší než 5 cm, tento typ motýla se perfektně kombinuje s klasickým límcem košile;
 • tvar diamantuje úspěšnou kombinací klasického tvaru a diamantem podobných zakončení. Tato kravata je vhodná pro ležérní styl;
 • klub zaokrouhlenýje původní a poměrně vzácný tvar motýla. Jeho hrany jsou zaoblené a jsou skvělé pro tematické párty nebo jdou do klubu.

Další informace o typech motýlků.

Který z nich si vybrat?

Při výběru motýla je třeba věnovat pozornost nejen jeho vzhledu, ale také velikosti kravaty, materiálu a upevňovacího prostředku.

Měla by být přijata některá doporučení, která pomohou učinit správnou volbu:

 • Velikost popruhu musí být zvolena tak, aby kravata nesklouzla kolem krku, nýbrž ani majitele. Pokud existuje taková příležitost, pak je lepší se rozhodnout pro motýla s nastavitelným popruhem;
 • Šířka výrobku by měla být taková, aby okraje motýla nesahaly za límec košile. Velký motýl je kombinován pouze s dlouhými límci a úzkým - s měkkým polořadovkou;
 • Pokud je příslušenství plánováno pro každodenní nošení, měly by být upřednostňovány výrobky z umělých tkanin. Drahé motýli z hedvábí nebo kašmíru neuchovávají svůj tvar a rychle ztrácejí svou přitažlivost;
 • když jsou takové formy vazeb zakoupeny pro oficiální slavnostní událost, pak je třeba koupit si závazné. Motýl svázaný vlastníma rukama dává vzhled sofistikovanosti;
 • Barva kravaty by měla odpovídat celkové barevné paletě obleku.
Pro informaci!Neměli byste si koupit motýlek v barvě bundy, tato kombinace je vhodná pouze v uniformě číšníka.

S čím se spojit?

Když kupujete motýla, musíte mít na paměti, že jeho nošení s jakýmkoliv druhem límce nebude fungovat. Proto je důležité vědět , jak správně nosit motýlek. Doporučeno pro nošení motýlůVyberte si košili, okraje límce, které jsou rozvedeny do stran v mírně tupém (výřezu) nebo pravém úhlu (kent).

Je to všechno o rovnováze mezi límcem a motýlkem:

 • ten malý límecje ten, který je v každém šatníku.Tyto druhy límce jsou kombinovány se všemi velikostmi motýlů: malý, normální a velký;
 • úzké- dnes už nejsou tak populární, ale jsou dokonale kombinovány s jemným motýlem;
 • klubový límec- začíná být populární a díky zaoblenému límci umožňuje vypadat o něco více originálně.Aby nedošlo ke skrytí detailů samotného límce, doporučuje se nosit tenký nebo normální luk s ním;
 • Hřebenová křídla- nošená s kostýmy k večeři.Jedná se o velmi šikmý límec s vodorovnými konci a směřujícími různými směry.Jsou nošeny, když chtějí zdůraznit své ultra-elegantní oblečení.Pro jeho přidání stojí za to zastavit výběr na malém nebo obvyklém motýli.Nebojte se vybrat vzorovaný motýlek pro originální a odvážnější obraz.
Odborný posudek
Helene Goldman
Mužský stylista
Motýlek by měl být nošen nejen košili, ale i doplňkovou vrchní vrstvou v podobě vesty, saka, svetr nebo svetr.

Přezkum ceny

Kolik nákladů na kravatu - motýl bude záviset na mnoha faktorech, jako je materiál, ze kteréhovýrobcem, jeho výrobcem a regionem, ve kterém je nákup uskutečněn.

Kvalitní kravata vyrobená z drahých tkanin nemůže být levná a tato odchylka musí být zohledněna před jejím nákupem.

]
Materiál a znaky Cena, rub
100% hedvábí, na sponu 1500 - 2900
100% polyester, na sponu 400 - 650
mikrovlákno 360 - 1550
atlas, samosvazný 250 - 799
) mikrovlákno, samo-pletací 450 - 899
dřevěné 877 - 1300
žakár 4600
Pro informaci! Dobrou výhodou je, že kravata - motýl je levnější než běžná kravata, protože k tomu se používá méně látky.

Co je lepší: kravata nebo motýl?

Kravata je neustálým společníkem bundy a formální oblékání neumožňuje nosit kravatu bez ní.Přesto takové styly jako chytrý a Business Casual umožňují kombinovat to s svetr, sako, včetně kompletní s džíny.

Motýl jako slavnostní doplněk se nosí s ocasním kabátem a smokingem - na oslavu, na večerní akci, na svatbu.Móda však zcela připouští nošení motýla s svetrem a sako.Pro jeho nošení není třeba žádné příslušenství, jako například špendlíky nebo svorky.

V otázce, že kravata nebo motýl je lepší, neexistují jasné priority, neboť oba doplňkyschopny přinést na obraz něco zvláštního, což z něj učiní nejen kompletní, ale i skutečně zajímavé.

Stylové motýleky: foto

Chcete-li zjistit, jak si vybrat velikost výrobku, měli byste použít následující pravidlo: kravata - motýl nemůže přesahovat délku obličeje, ale šířka by měla být v souladu se šířkou samotné brány. Pro objasnění situace pomůže fotografie přibližné kombinace motýlů s různými styly oblečení.


Volba stylu závisí zcela na člověku, ale je třeba mít na paměti, že některé motýlky se používají pro formálnější události, nebo spíše některé z nich jsou méně formální než ostatní. Přidání motýlek na běžné nošení je skvělý způsob, jak předvést svůj osobní styl a alternativní vzhled.