Co je to erekce: na čem záleží a jak dlouho trvá?

Erekce je důležitým ukazatelem zdraví mužů, ve vzpřímeném stavu je člověk schopen plného pohlavního styku, orgasmu a možnosti počátků dítěte. Erekce u mužů je fyziologický proces doprovázený sexuálním vzrušením, otokem a zvýšením tloušťky a délky penisu. Za erekci odpovídají různé systémy a orgány.

Jakékoliv poruchy nervového, kardiovaskulárního, urogenitálního systému , chronických a systémových nemocí způsobují erektilní problémy. Lékaři doporučují mužům, aby se více zajímali o to, co je to erekce, jaké fáze a fáze prochází, jaké typy má a co dělat se slabou nebo nepřítomnou erekcí. Tím se předejde problémům v této oblasti a včas se jim vyhnou.

Montáž penisu

Každý člověk ví, co je to erekce, ale jen málokdo si je vědom, které systémy a orgány jsou zapojeny do tohoto složitého procesu. Erekce je přirozený fyziologický proces lidského těla, což implikuje krevní náplň kavernózních tělčlen, což znamená jeho zvětšení velikosti. Příroda stanovila, že pouze v takovém stavu je člověk schopný pohlavního styku a pojetí potomků.

erekce by měla předcházet sexuální stimulace prostřednictvím vizuálního a hmatového kontaktu, zápachu a sluchu. Výsledkem je, že mozek dává impulsy, které vedou ke zrychlení průtoku krve, rychlé a silné vyplnění buněk penisu a tkání krví, a kontrakce svalových vláken typu ischiaticko-kavernózního typu ztěžuje určitou dobu odtok krve. Tyto faktory doprovázejí práci erekční funkce pro pohlavní styk.

Typy erektilní funkce

Znát důležité informace o erekci, co to je a jak přesně se to děje, odborníci poznamenávají, že erekce může být několika typů. Toto je kvůli jeho odlišné etiologii, to je důvody, které vedou k excitaci mužských pohlavních orgánů. Dnes existují tři typy erekce - reflexní, spontánní a psychogenní.

Typ reflexu

Tento typ erekce probíhá na základě pohlavní stimulace genitálií. Za prvé, nervové impulsy jsou přenášeny do oblasti míchy, což vede ke zvýšení průtoku krve do genitálií. V důsledku toho dochází k automatické reakci - otok penisu. Reflexní erekce nastává v důsledku práce nervových zakončení a center periferního typu dolní části míchy.

V důsledku těchto procesů v těle dochází k uvolňování oxidu dusnatého.S sebou táhne změkčení a uvolnění stěn cév v tělech kavernózní struktury falusu, díky čemuž je orgán naplněn více krve a tkáně se táhnou snadněji. Reflexní typ erekce je normální a nejčastější typ erekce u mužů všech věkových kategorií.

Spontánní typ - noc a ráno

Pokud v prvním případě patřila kontrola nad erekcí k člověku, jeho mozku a míše, spontánní erekce nastane bez příčiny a nemá žádnou jednoznačnou etiologii. Současně medicína považuje spontánní erekci za naprosto normální fyziologický jev, který se může objevit u mužů všech věkových kategorií, počínaje pubertou.

Důležité!Spontánní erekce může být ranní a noční, nejčastěji je pozorována u dospívajících během aktivní puberty. Medicína prokázala, že i při intrauterinním vývoji může mužský plod projevit spontánní erekci.

Pokud vezmeme v úvahu noční spontánní erekci, je nejčastěji podporován sny s erotickým podtextem, zejména pokud má muž nějakou dobu sexuální abstinenci. Ale v dopoledních hodinách může spontánní erekce způsobit více. Za prvé, od 6 do 8 hodin, je zvýšená koncentrace testosteronu v těle. Za druhé, v důsledku tlaku přetékajícího močového měchýře na prostatu může dojít k erekci.

Psychogenní typ

Vhodnou reakcí je psychogenní erekce penisu.organismus a reprodukční systém k mentálním obrazům relevantního kontextu nebo k vnějším faktorům podráždění. Příčiny psychogenní erekce spočívají v následujících faktorech:

 • slyšení- zvláštní řeč, dýchání, určitá hudba atd.;
 • olfaktorický- parfém, kůže a vlasy;
 • gustative- to mohou být pocity z přijímání jakéhokoli druhu potravy, stejně jako reakce na výskyt sekrecí genitálií;
 • mentální- fantazie člověka, dojmy ze vzpomínek, snů a obrazů;
 • vizuální- prohlížení obrázků, videozáznamů určitého charakteru, vize atraktivní dívky atd.

Nejčastěji dochází k psychogenní erekci pod vlivem několika skupin podnětů najednou. Pokud člověk nemá erekci na pozadí některého z uvedených faktorů vlivu, je nutné navštívit lékaře.

Zapojení svalů

Kromě práce orgánů a systémů není erekce penisu možná bez fungování svalového systému. Je nutné pochopit, že penis je vnější genitál, jehož aktivita předurčuje urinární a reprodukční funkci. Přes uretrální otvor na hlavě penisu se uvolňuje semenná tekutina, stejně jako vylučování moči.

K těmto procesům a nástupu erekce přispívá následující svalová skupina:

 • sexuální vzrušení a jeho růst je důsledkem práce svalů hlenovitého typu;
 • v důsledku tlaku na kořen phallus po kontrakcivyrovnávající penis, který je doprovázen kompresí dorzálních žil;
 • hladké svaly s jejich uvolněním přispívají k většímu prokrvení kavernózních tkání penisu v důsledku nízkého krevního tlaku.
Odborný posudek
Elena Druzhnikova
Sexolog.Expert na rodinné vztahy.Rodinný psycholog.
Hlavní sval, který poskytuje mužům s nástupem plné erekce, je baňatý svalovitý sval.Zbývající svalové skupiny a procesy jsou sekundární důležitosti, bez normální funkce bulbous-houbovitého svalu, jejich aktivita nepřinese požadovaný výsledek.

Doba trvání a jeho závislost

Síla mužů a sexuální aktivita jsou v první řadě přirozené zdravotní ukazatele.A každý muž stanovil své individuální ukazatele kvality erekce.Někteří muži, kvůli vytrvalosti a síle těla, mají dlouhou a silnou erekci, jiní kvůli slabosti mají krátkou erekci.Hodně záleží na síle a celkovém zdraví.

Pokud však vezmeme v úvahu dobu trvání erekce, mohou na ni mít vliv tyto faktory:

 • faktory sexuálního vzrušení;
 • stav člověka v určitém okamžiku;
 • nepřítomnost nebo přítomnost emoční a fyzické únavy, přepracování, malátnosti a slabosti;
 • stálý partner, s nímž existuje úzký vztah, sympatie a stabilní přitažlivost;
 • pohodlí a okolnosti, které určují kvalitu a dobu trvání erekce.

Doba trvání erekce zdravého mladého muže by měla být v průměru 5-30 minut, vše závisí na národnosti, věku, povaze člověka a faktorech uvedených výše. Ihned po erekci by se měla objevit normální ejakulace, uvolnění spermatu a pokles sexuálního vzrušení. Po určité době po zotavení se muž bude moci znovu postavit a jeho následky.

Je možné kontrolovat erekci

Ve většině případů není možné ovlivnit fyziologické procesy, včetně erekce. Žádný člověk nemůže "stavit" takový stav penisu klepnutím na prsty, stejně jako oslabit erekci, když přijde. Vztyčený stav může nastat pod vlivem vnějších a vnitřních faktorů, například při pohledu na atraktivní dívku, sledování filmů erotického obsahu, pachů nebo zvuků.

Existuje řada prostředků pro stimulaci a stimulaci erekce - jedná se o feromony a afrodiziakum. V prvním případě hovoříme o pachech lidského těla, ve druhém - o produktech, které mohou přispět ke sexuálnímu vzrušení. Existuje také řada psychologických a fyziologických faktorů, které brání nástupu erekce. Někteří muži děsí potíže a doslova je ponoří do stavu šoku, jiní zůstávají klidní, protože si uvědomují, že se jedná o ojedinělý případ.

Spontánní erekce, ke které dochází v noci nebo brzy ráno,není také možné kontrolovat, jak je vhodné předvídat. Zpravidla se jedná o nevysvětlitelnou a neviditelnou reakci těla. Jak ukazují odborníci, noční erekce u některých mužů může trvat asi 1-1,5 hodiny. V každém případě je erekce vždy indikátorem sexuálního zdraví člověka a součástí jeho plnohodnotné životní činnosti.

Co když neexistuje erekce?

Pokud se situace, kdy nedochází k erekci, několikrát opakují, měl by člověk nejprve určit příčiny takového porušení. Bez erekce je pohlavní styk nemožný, a proto možnost počátků dítěte, takže je nesmírně důležité pochopit etiologii problému a včas jej vyřešit. Důvody pro nedostatek erekce mohou být následující:

 1. Psychogenní faktory , které jsou častější pro mladé lidi. Může to být stres, neuróza, hněv a podrážděnost, nedostatek sebedůvěry, strach, špatné zkušenosti z minulosti, deprese a špatné vztahy se ženou.
 2. Fyzikální faktory , které jsou pozorovány u mužů ve věku 40–50 let a starších. Mohou to být vaskulární patologie, onemocnění urogenitálního systému infekčního a zánětlivého charakteru, systémové a chronické choroby, nervové poškození, endokrinní patologie, stejně jako podávání účinných léků (diuretik, antidepresiv atd.).

Dále, po určení příčiny, může správný průběh léčby zvolit pouze lékařský lékař, aby se vyloučilspouštěcí faktory a zotavení erektilní funkce. Musíte kontaktovat lékaře, urologa nebo androloga, po kterém se provede komplexní diagnostika. Léčba může zahrnovat použití několika skupin drog:

 • protizánětlivá a antivirová léčiva;
 • hormonální terapie;
 • antikoagulancia;
 • antibakteriální činidla;
 • přírodní stimulanty potence a erekce (potravinové doplňky, vitamínové komplexy);
 • syntetické prostředky pro stimulaci erekce.

Kromě lékařského ošetření může lékař předepsat fyzioterapii, jako je masáž, akupunktura, hirudoterapie a další postupy k obnovení funkce pohlavního orgánu. Léčba musí být komplexní a průběžná, aby výsledky konsolidovala.

Závěr

Erekce je přirozená fyziologická reakce těla člověka na sexuální stimulaci vnějšími a vnitřními faktory, což má za následek sexuální vzrušení a otok penisu. Erekce pomáhá člověku být schopný mít plný pohlavní styk a otěhotnět potomstvo. Může být několika typů, v závislosti na etiologii a povaze projevu.