Co je mužský urogenitální systém?

Močový systém je považován za nejvýznamnější rozdíl mezi mužem a ženou. Svojí strukturou a funkčností je močový systém člověka rozdělen na močový nebo vylučovací systém a reprodukční nebo reprodukční systém. Ale anatomicky jsou spolu pevně spojeny, takže medicína používá obecný termín - močový systém.

Pokud člověk chápe strukturu všech orgánů a systémů urogenitálního systému, je možné pochopit rizika vývoje určitých patologií a poruch. Jak ukazuje praxe, přítomnost jakéhokoli onemocnění jednoho orgánu vede k dysfunkcím a komplikacím jiného, ​​proto je léčba vždy složitá. Zvažte strukturu genitourinárního systému člověka, pokud uvedete všechny orgány a systémy, které jsou zde zahrnuty.

Struktura močového systému člověka

Jak již bylo zmíněno, mužský genitourinární systém je rozdělen do dvou podskupin - urinární areprodukčního systému. Chcete-li začít, je seznámit se s tím, které orgány jsou součástí močového systému, zodpovědné za produkci a odstranění moči. Močový systém zahrnuje ledviny, močový měchýř, močové trubice a močovou trubici, tj. Močovou trubici.

Ledviny

Důležitým orgánem močového systému je párovaný parenchymální orgán - ledviny, které mají tvar ve tvaru fazole. Ledviny jsou umístěny za bederní oblastí. Tělo je určeno k tvorbě moči, což je způsobeno mnoha glomeruly parenchymu, které filtrují plazmu a tubuly, které jsou reabsorbovány a tvoří plazmu, která bude odstraněna z těla. Za prvé, moč vstupuje do ledvinové pánve a odtud je poslán do močovodů.

Uretery

Uretery - to je další orgán po ledvinách, který se podílí na odstraňování moči zevnitř těla do vnějšího prostředí. Jsou to trubice, které začínají z ledvin a proudí do močového měchýře. Orgán je jednoduchý, pokud jde o funkčnost, protože uretery jednoduše předjímají moč. Délka každé zkumavky je asi 30 cm.

Močový měchýř

Dále je vhodné prozkoumat močový měchýř, do kterého moč přechází močovinou. Tento orgán má dvě funkce najednou - je to hromadění moči, stejně jako jeho vylučování. Lékaři říkají bublinu jako rezervoár, obvykle má trojúhelníkový tvar a stěny jsou tak pružné a elastickémůže významně protáhnout pod hromadě moči.

Objem močového měchýře je obvykle 200–300 g, po kterém má člověk přirozenou touhu vyprázdnit jej. Existují však případy, kdy bublina vydrží několik litrů moči. Stěny se snadno a rychle protáhnou se stejnou sekvencí. Lidský mozek je zodpovědný za proces vyprazdňování močového měchýře. Když je možné vyprázdnit, mozek vyšle signál a bublina se zmenší.

Urethra

Konečným orgánem močového systému je močová trubice nebo močová trubice. Když močový měchýř začne stahovat jeho stěny, moč vstupuje do této trubice, po kterém muž defekuje. Délka uretry může dosáhnout 20-25 cm, dutá trubka se rozprostírá podél houbovitých těl penisu a její otvor je umístěn v horní části hlavy penisu.

Močovina má několik struktur ve struktuře - jedná se o prostatické, perineální a závěsné oblasti. Kromě funkce vylučování moči je urethra určena pro uvolňování spermatu během pohlavního styku. To znamená, že lze říci, že močová trubice není jen cestou k uzavření moči, ale také důležitým orgánem reprodukčního systému. Vzhledem k tomu, že močová trubice je v kontaktu s vnějším prostředím, zvyšuje se riziko patogenní mikroflóry.

Mužské reprodukční orgány

Dále, po močovém systému stojí za to zvážit reprodukční systém, který není menšídůležité v těle a životě člověka.Reprodukční systém se skládá z několika orgánů zodpovědných za sexuální aktivitu a reprodukční schopnost člověka.Reprodukční systém se skládá z vnitřních a vnějších pohlavních orgánů, z nichž každý plní svou funkci a účel.

Vnitřní pohlavní orgány

Vnitřní orgány by měly zahrnovat orgány, které jsou uvnitř těla a nejsou viditelně viditelné.Mezi ně patří varlata a jejich končetiny, vaz defereny a semenné váčky, prostata a močová trubice.

Varlata

Varlata mají druhý název - varlata, tj. Párovaný orgán reprodukčního systému, který je určen pro tvorbu spermií.Tento žlázový orgán je umístěn uvnitř šourku, má tvar dvou vajec s plochým a hladkým povrchem.Mezi oběma varlata je oddělení šourku, které chrání orgány před třením a mechanickým poraněním.Kromě tvorby spermatu jsou varlata zodpovědná za produkci pohlavních hormonů, zejména testosteronu.

Epididymis

Na zadní straně varlat můžete vidět další orgán reprodukčního systému - přívěsky přiléhající ke stěnám varlat.Vizuálně se přívěs podobá tvaru šňůry pevně zkroucených trubiček.Tyto tubuly jsou navrženy tak, aby v nich dozrávaly spermie.Po tomto, spermie teče spolu s tekutinou do vas deferens, od kterého spermatic cord většinou sestává z.

Spermatické šňůry

Pojem spermatického kordu je chápán jako sexuální orgán spárované šňůry, jejíž délka je 18–20 cm, začíná od horního pólu varlata a zasahuje až do hlubokého konce tříselného kanálu. Ve struktuře spermiální šňůry jsou uvažovány vas defereny, nervová zakončení a krevní cévy. Spermická šňůra podporuje varlata v suspendovaném stavu.

Semenové bubliny

Tento termín je třeba chápat tak, že znamená párované žlázové útvary, které se nacházejí na horním okraji prostaty. Vizuálně se podobají navíjecím nodulárním trubicím, které jsou dlouhé až 5 cm a tlusté až 1 cm. Tyto žlázové útvary jsou přirozeně určeny k tvorbě důležitých složek mužských spermií, resp.

Prostata

Žláza prostaty se považuje za výlučně mužský orgán nebo, jak se také nazývá, prostatickou žlázu. Její struktura zahrnuje několik částí - dva laloky a šíji, ve velikosti a tvaru, který prostata připomíná kaštan. Žláza prostaty se skládá ze svalové a žlázové tkáně a je umístěna pod močovým měchýřem, jako by zvonila krkem a první částí močové trubice.

Díky svalové tkáni udržuje prostata moč ve vzpřímeném stavu, působí jako ventil. Také funkcí prostaty je uvolnění spermatu z ejakulačních kanálků, opět díky svalové tkáni.Hmotnost prostaty je od 20 do 50 gramů a její zvýšení může být jasným znakem vývoje patologie.

Vnější genitálie

Externí genitálie také patří do reprodukčního systému, liší se pouze umístěním a strukturou.To zahrnuje dva orgány - přímo penisu člověka, a také šourek, ve kterém jsou uložena lidská varlata.Jsou nazývány vnější, protože jsou umístěny mimo dutinu břišní a lze je vizuálně prohlížet.

Penis

Penis je orgán, který plní tři důležité funkce najednou, totiž vylučování moči z těla, pohlavní styk a uvolňování spermatu.jeho konci.Ve struktuře penisu se zvažuje jeho základ, kmen a hlava, zevnitř se skládá z kavernózních těl a mezi nimi houbovitých těl.Cavernous těla jsou kavernózní tkáně, které se zvyšují pod proudem krve.

Houbovité tělo uvnitř obsahuje močovou trubici a z ní se také tvoří hlava penisu.Nahoře je penis pokrytý kůží a na hlavě je záhyb kůže, tedy předkožka.Z vnitřku penisu je toto tělo připevněno k hlavě, v důsledku čehož vzniká uzda.V klidném stavu je délka penisu 5-10 cm, při erekci - 14-16 cm, na hlavě penisu je také opatřena štěrbina nebo vnější otvor uretry.

Šourek

Pod pojmem šourek se rozumí dutý kožně svalový vak, ve kterém jsou uložena samčí varlata.Příroda se postaralareprodukční zdraví člověka a jeho schopnost dávat potomstvo, vytvářet přesně šourek.Tento vak poskytuje varlata s optimálním teplotním rozsahem 34-35 stupňů, takže spermie zrají a zůstávají nedotčeny, dokud se semeno neuvoľní.Šourek ve své struktuře zahrnuje několik vrstev nebo membrán pokrývající varlata.

Závěr

Pokud vezmeme v úvahu strukturu mužského urogenitálního systému, můžeme vidět, že má takové dvojí jméno z dobrého důvodu.Medicína léčí genitální a močové ústrojí společně, protože všechny orgány jsou úzce propojeny nejen umístěním a strukturou, ale také funkční zátěží.A jakékoliv komplikace a patologie jednoho orgánu odtrhnou nepříjemné následky v celém systému.